FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


HUMOR & NA POGRANICZU KICZU

26.07 (środa) godz.20.30 "Humor & Na Pograniczu Kiczu" - projekcje konkursowe

"INACZEJ" - reż. Michał Leśniewski
"SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE BIERZE SPRAWY W SWOJE RĘCE" - reż. Michał Leśniewski, Łukasz Tomecki
"PORZĄDEK MUSI BYĆ" - reż. Maciej Karkosza
"WPELLZLIOEMY" - reż. Maciej Karkosza
"LE SAC" - reż. Edyta Cholewiak, Łukasz Cholewiak

INACZEJ to pierwszy nadesłany na konkurs obraz AMATORSKIEJ GRUPY FILMOWEJ BEZ3MANKI z Bydgoszczy. Scenariusz, reżyseria, montaż, MICHAŁ LEŚNIEWSKI. Przy tej ostatniej pracy pomagał mu ŁUKASZ TOMECKI. Jest to film o wpływie... CHUCKA NORRISA na historię ludzkości. Warto zwrócić uwagę na śmiałe, choć niedoskonałe fotomontaże.
Nie brak humoru i kolejnej produkcji duetu LEŚNIEWSKI, TOMECKI. BEZ3MANKI tym razem objawia się jako SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE które BIERZE SPRAWY W SWOJE RĘCE. Z grzeczności dla ambitnych twórców, pełnych pasji tworzenia, film pozostawiam bez komentarza.
Kolejna grupa produkcyjna AMATORSKI KLUB FILMOWY SZWENK, nadesłała na FILMOWĄ GÓRĘ kilka swoich filmów. Dla organizatorów o tyle ważna, że pochodząca z zaprzyjaźnionego z nami festiwalowo RZESZOWA. Na początek zaprezentował się MACIEJ KAROSZA. Jego PORZĄDEK MUSI BYĆ to domorosła wersja hitchkockowskiej PSYCHOZY. Sympatyczny pomysł. Po prostu.
Tym razem SZWENK, z KARKOSZĄ na czele, objawia nam się jako przedstawiciel tzw. telewizji śmietnikowej. Z całym szacunkiem dla TV Ś. Tak, bowiem dziennikarka, ,operatorka i montażystka w jednym, ze Świnoujścia określała swego czasu telewizję, którą ... sama współtworzyła. I z takim właśnie szybkim osiedlowym materiałem pro dziennikarskim mamy tu do czynienia. W rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej filmowcy ze SZWENKU zadali pytanie Tarnowiaczanom o zmiany, jakie przez miniony rok zauważyli w swoim kraju. Odpowiedzią w programie okazuje się sam tytuł, cytat jednego z sondowanych; WPELLZLYŚMY.
AKF SZWANK tym razem w produkcji EDYTY i ŁUKASZA CHOLEWIAK - LE SAC. Miło jest widzieć, że filmowcy włożyli sporo pracy w swoją produkcje. Tak powstała historia jak w starym kinie, czyli LE SAC.
The DOCTORS to pierwszy z filmów zgłoszony przez TOMASZA SZTAJERA. Zgłoszony, nie nadesłany, bo autor ściśle związany z zielonogórską uczelnią. Czarny humor o tematyce medycznej. Niekoniecznie rodem z Łodzi. Ale jak sam twórca Pisze o swoim filmie:" Dbaj o zdrowie, bo jeśli o nie, to oni się pojawią..."
Jak się okazuje twórcy offowi odbiegli już nieco od kręcenia parodii, czy pastiszy. Co raz rzadziej można dostrzec u reżyserów niezależnych chęć zaakcentowania na ekranie zabawy i śmiechu. Dobrze czy źle? Trudno powiedzieć. Być może czas na nowe formy humoru w kinie niezależnym. Sam fakt, że twórcy offowi zaczęli badać co raz to bardziej newralgiczne rewiry, chyba zaważył. Na FILMOWĄ GÓRĘ filmów z gatunku CZARNY HUMOR I NA POGRANICZU KICZU przyszło chyba najmniej. A te które nadeszły raczej przerażają, a nie rozśmieszają. I to wcale nie zgodnie z zamysłem autorów.
Zresztą pokaz w tym cyklu, nie zakończył filmowej środy. A ostatnim pokazywanym tego wieczoru filmem rozpoczęto kolejną kategorię - LUDZIE TOKSYCZNI. I był to, nie byle, jaki film, nie byle, jakiego twórcy offowego - UGÓR DOMINIKA MATWIEJCZYKA. Ale o nim przy następnej okazji...
 
{mgmediabot}images/stories/video/czarny_humor.flv|false|320|240{/mgmediabot}

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 183