FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


dokumentART. Wielkie święto dokumentów
Inne festiwale

18. Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART, kolejne spotkanie europejskiej innowacyjnej sceny filmu dokumentalnego, odbywające się jednocześnie w niemieckim Neubrandenburgu i polskim Szczecinie, rozpocznie się już 16. października. Zaprezentowane zostaną filmy rejestrujące zmiany pomiędzy tradycją i awangardą, dotykające i przekraczające granice gatunku. W tym roku będzie można zobaczyć około 120 filmów, w tym niemal 70 najnowszych obrazów filmowych z 19 europejskich krajów.



W programie międzynarodowym zaprezentowany zostanie dorobek wybranych szkół filmowych. W tym roku będą to cztery serbskie szkoły filmowe. Obok konkursu filmów z całej Europy dokumentART oferuje dodatkowe forum kina wschodnioeuropejskiego. W ten sposób promowana jest twórcza dyskusja młodych filmowców z Europy Wschodniej i Zachodniej w kontekście politycznego poszerzenia Europy. Ofertę zamykają znamienici goście (m.in. Jacek Bławut, Tadeusz Sobolewski, David Olusoga), pokazy specjalne (filmy o tożsamości pogranicza polsko-niemieckiego, pierwszy film Miloša Formana), retrospektywy (obszerny zestaw filmów Wernera Herzoga) oraz oferty dodatkowe zorientowane regionalnie (Slam Video Show).

Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART to jedyny w Szczecinie festiwal, prezentujący w skali europejskiej aktualny przegląd danej gałęzi sztuki (tu: filmu dokumentalnego) - i najbardziej intelektualny festiwal kulturalny w Szczecinie.

Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART jest jednym z najważniejszych festiwali filmowych w Europie. Jego korzenie sięgają 1978 r., a aktualna formuła ukształtowała się na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. Co roku w Szczecinie i Neubrandenburgu spotyka się europejska innowacyjna scena filmu dokumentalnego. Prezentowane są filmy rejestrujące zmiany pomiędzy tradycją i awangardą, dotykające i przekraczające granice gatunku, głównie młodych twórców filmowych, niekoniecznie uznanych na europejskiej scenie.

O wyjątkowości festiwalu stanowi obecność na nim twórców z każdej ekipy filmowej. Integralną częścią festiwalu są dyskusje z twórcami. Szczególnie ważny dla festiwalu jest udział twórców młodych, wytyczających nowe kierunku rozwoju gatunku, a także prezentacja filmów, które nie były dotąd nigdzie wcześniej pokazywane.

POLSKO-NIEMIECKI FESTIWAL EUROPEJSKI

Już wiele lat temu organizatorzy uznali, że festiwal powinien być prezentowany również poza Neubrandenburgiem, dzięki czemu wybór filmów konkursowych pokazywany jest także w mniejszych miastach regionu. Dzięki współpracy organizatorów na poziomie merytorycznym, organizacyjnym i finansowym to przedsięwzięcie filmowe staje się coraz bardziej festiwalowym laboratorium myśli europejskiej na pograniczu polsko-niemieckim.

Dzięki owocnej współpracy Stowarzyszeń Latücht oraz OFFicyna festiwal dokumentART, w roku 2009, odbędzie się po raz trzeci w pełnej formie równolegle w Neubrandenburgu i Szczecinie. Ponadto po raz kolejny w komisji festiwalowej i w jury zasiadają polscy przedstawiciele.

Oznacza to, iż rdzeń festiwalu - jego część konkursowa - pokazywany jest w pełnym wymiarze równolegle w obydwu miastach. Całość festiwalu jest przygotowywana, organizowana i realizowana przez obu organizatorów - Stowarzyszenia Latücht i OFFicyna -, a wszystkie pozycje festiwalowe odbywają się w takiej samej formie i wymiarze w Polsce i Niemczech.

Ubiegłoroczne zainteresowanie festiwalem, zarówno medialne jak i wśród odbiorców (zdarzało się, że chętni przekraczali o 20% liczbę miejsc w salach kinowych), świadczy o rosnącej randze wydarzenia, a także o zapotrzebowaniu na tego typu imprezę kulturalną w Szczecinie i regionie. Festiwal potrwa do 21 października.

I Otwarcie

prezentacja filmu niemego "Berlin, Symfonia wielkiego miasta" reż. Walther Ruttmann, (1927), Niemcy; przy akompaniamencie międzynarodowego zespołu "Indialucia" łączącego muzykę hinduską z flamenco.

II Blok konkursowy; lista filmów
Po projekcjach każdego dnia odbywać się będą dyskusje z twórcami filmów.

III prezentacje towarzyszące

1. prolog - pokaz filmu Miloša Formana "Konkurs"

2. działania animowane przy współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim oraz szczecińskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej
- prezentacja filmu "PO-LIN. Okruchy pamięci"  reż. Jolanta Dylewska , (2008), Polska
- spotkanie z Jolantą Dylewską

3. Ekstraklasa
- prezentacja twórczości Wernera Herzoga;
- spotkanie z Tadeuszem Sobolewskim, wybitnym krytykiem i felietonistą filmowym;

4. czas dla konkurencji
4.1 Ińskie Lato Filmowe
- prezentacja filmów: "Kiedyś w Afryce"  reż. Piotr Jaworski , (2009) Polska; "Namibia: ludobójstwo a II Rzesza"  reż. David Adetayo Olusogą, (2005), Wielka Brytania, Namibia;
- wręczenie głównych nagród 36.Ińskiego Lata Filmowego - statuetek Złotych Rybek reżyserom: Piotrowi Jaworskiemu i Davidowi Adetayo Olusogdze;
- wprowadzenie historyczne - dr Radosław Skrycki
- - dyskusja z Piotrem Jaworskim i Davidem Adetayo Olusogą.

4.V Festiwal Filmowa Góra - prezentacje filmów

Mama Tata Bóg i Szatan – reż Paweł Jóźwiak-Rodan. 40 min.
- Grand Prix VFFKN Filmowa Góra „Filmowy Pagórek”
- Mały Pagórek (nagroda publiczności)
Duży Pagórek (nagroda publiczności)
Zły - reż. Michał Biliński 22 min.
- „Złota Klatka” -  Nagroda Specjalna Wojewody Lubuskiego, pani Heleny Hatki
- Nagroda Specjalna Pełnomocnika Prezydenta Miasta Zielona Góra ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Renaty Teodorczyk-Glinka
- „Mały Pagórek”  (nagroda publiczności)
Nagroda Specjalna Publiczności  Sceny Bielsko-Biała “Filmowej Góry
Skarby Ani K., reż. Małgorzata Gryniewicz, 13 min.
- „Złota Klatka” - Nagroda Specjalna Wojewody Lubuskiego, pani Heleny Hatki
- Wyróżnienie - (Nagroda publiczności Sceny Bielsko-Biała “Filmowej Góry”)           
Show jednego człowieka, reż. Tomasz Wasilewski, 11 min.
Warszaffski Walczyk, reż. Cezary Ciszewski, 11
Kaszel Umarlaka, reż. Krzysztof Borówka, 22 min.
„Mały Pagórek” (nagroda publiczności)

5. Wspólne granice - eksploracja tożsamości przygranicznej w filmie; prezentacja filmów
- "Leben und Wohnen. Perspektive Usedom“ reż. Silvana Durschmied, (2008), Niemcy
- "Willkommen in Niebuszewo“ reż. Michael Kurzwelly, (2008/2009), Polska
- "Mary koszmary" reż. Yael Bartana, (2007), Polska
- spotkanie z Michaelem Kurzwellym - artysta społecznym, oraz Sławomirem Sierakowskim - redaktorem naczelnym pisma "Krytyka Polityczna"

6. Klasyka polskiego dokumentu
- prezentacja filmów Jacka Bławuta
- spotkanie z Jackiem Bławutem

7. Blok wschodni - wyróżniające się filmy z Europy Wschodniej; lista filmów

8. Prezentacja europejskich szkół filmowych z Belgradu (Serbia)
- projekcje filmowe studentów;
- dyskusje z wykładowcami i studentami.

9. videoART - prezentacja najnowszych europejskich filmów wideo autorstwa, min.: Toni Mestrovic / Chorwacja, Günter Puller / Austria, Ventsislav Zankov / Bułgaria.

10. telefonART - konkurs ok. trzyminutowych filmików nakręconych telefonem komórkowym, prezentujących świat wokół nas.

11. Slam video show - turniej amatorskich filmów wideo.

12. OFFfestiwal - prezentacja filmów, które zostały zgłoszone do konkursu ale z różnych względów nie mogły zostać pokazane, np. filmy rysunkowe, science fiction, itp.

Organizatorzy :
Stowarzyszenie OFFicyna / Szczecin
Stowarzyszenie Latücht Film & Medien / Neubrandenburg
Dyrektorzy:
Klaus Charbonnier i Bartosz Wójcik



 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:





Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 232