FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Znamy już wyniki OFAFA
Inne festiwale

W Krakowie zakończyła się 16. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA. Trzydniowy maraton, podczas którego widzowie mogli zobaczyć niemal 200 krótkich animacji w Polski i całego świata, dostarczył niezapomnianych wrażeń artystycznych, powodów do szczerego śmiechu oraz głębokich refleksji.


OFAFA to jedyny w Polsce festiwal, który w części konkursowej poświęcony jest wyłącznie polskiemu, autorskiemu filmowi animowanemu. Trzy kategorie festiwalowe – od filmów profesjonalnych, przez studenckie po amatorskie – stanowią pełny przegląd tego, co w Polskiej animacji dzieje się najlepszego. Łącznie w ramach konkursu zostały zaprezentowane aż 52 filmy (z niemal 80 zgłoszonych), co potwierdza dobrą kondycję polskiej animacji. Przewodniczącym tegorocznego Jury był wybitny twórca polskiej animacji, performer i plastyk – Mariusz Wilczyński, któremu w pracy towarzyszyli: laureatka OFAFA 2010 Balbina Bruszewska, reżyserka i plastyczka Aleksandra Korejwo, krytyk filmowy Adam Radziszewski i kompozytor Rafał Rozmus. Wysoki i wyrównany poziom konkursu profesjonalistów spowodował, że Jury nie przyznało „Złotej Kreski”, za to aż trzy filmy zostały uhonorowane „Srebrnymi Kreskami”. Dwie różnorzędne nagrody powędrowały do Marka Skrobeckiego za film DANNY BOY oraz Bartka Kulasa za film MILLHAVEN. Z kolei trzecia „Srebrna Kreska” dla najlepszego filmu o tematyce dziecięcej została przyznana Robertowi Turło za film DAR SKARBNIKA, a „Brązowa Kreska” za debiut trafiła w ręce Zbigniewa Czapli za film RYTUAŁ. Jurorzy i uczestnicy festiwalu podkreślali także wysoki poziom animacji studentów wyższych szkół filmowych i plastycznych. Grand Prix w kategorii studenckiej zdobyła w tym roku studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Agata Prętka za film POROZMAWIAJ Z NIM. Pozostałe nagrody w tej kategorii zdobyli studenci PWSFTviT w Łodzi: Nagrodę Specjalną za szczególne walory artystyczne otrzymała Anita Kwiatkowska-Naqvi za film PROTOZOA, Nagrodę Jury Cyprian Piwowarski za film SUMMERTIME, a Wyróżnienie Specjalne Natalia Brożyńska za film DRŻĄCE TRĄBY. Laureaci konkursu studenckiego otrzymali nagrody ufundowane przez firmy RDF Studio, Toon Boom i Wacom. Wśród filmów twórców nieprofesjonalnych Nagrodę Główną zdobył Tobiasz Jagiełło za film EWOLUCJA, a Nagrodę Jury kilkunastoletni Jan Popiński za film PRZERWA OBIADOWA. Wysoko cenioną przez twórców Nagrodą Publiczności został nagrodzony film Urszuli Palusińskiej z ASP w Krakowie pt. COŚ W TYM GATUNKU. Z kolei dyrektor festiwalu Janusz Korosadowicz przyznał dwie nagrody pozaregulaminowe: Specjalną „Złotą Kreskę” w kategorii filmu profesjonalnego dla Pauliny Majdy za film DWA KROKI ZA.. oraz Nagrodę Specjalną dla filmu TWARZE Sylwestra Mazurka z ASP w Krakowie. Pokazy konkursowe uzupełniał przegląd najciekawszych filmów spoza konkursu zaprezentowany w Salonie Odrzuconych.

Ogromną popularnością publiczności cieszyły się retrospektywy i spotkania z jurorami. Podczas trwającego do późnych godzin nocnych pokazu filmów Mariusza Wilczyńskiego widzowie nie tylko zobaczyli jego najważniejsze animacje, ale także wysłuchali intymnych historii ich powstania i dyskutowali z reżyserem o kolejnych planach filmowych. Aleksandra Korejwo zaprezentowała animowane w soli poetyckie i muzyczne impresje i dzieliła się z publicznością tajnikami warsztatu animatora. Z kolei Balbina Bruszewska w czasie zamykającego festiwal przeglądu swoich filmów zaskoczyła widzów świeżością spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość i umiejętnością połączenia animacji z muzyką.

Wyjątkowym wydarzeniem były dwa pokazy animacji australijskich, przygotowane specjalnie dla festiwalu OFAFA przez Malcolma Turnera i Helen Gibbins z Melbourne Melbourne International Animation Festival. Zestaw „Najnowsze odkrycia” ukazał różnorodność technik i styli współczesnej australijskiej animacji (z lat 2007 – 2010), a program historyczny zawierał najlepsze australijskie filmy animowane od początku XXI wieku. Wśród nich nie zabrakło krótkich animacji nagrodzonego Oskarem za „Mary & Max” Adama Elliota, Ann Shenfield czy Dennisa Tupicoffa. W ramach portretowania naszych sąsiadów można było zobaczyć klasyczne i najnowsze animacje ze Słowacji. Na festiwalu wspominano także zmarłego w październiku ubiegłego roku Ryszarda Czekałę – wybitnego twórcę filmów animowanych i fabularnych, a także współzałożyciela legendarnego Studia Filmów Animowanych w Krakowie. W ramach retrospektywy przypomniane zostały jego wszystkie krótkie formy filmowe, z ponadczasowym APELEM i PTAKIEM na czele. Projekcjom towarzyszyły liczne spotkania, forum dyskusyjne „Wokół polskiej animacji” z udziałem twórców z całego kraju i warsztaty animacji realizowane w policealnym studium plastycznym „AnimaArt” pod hasłem „Animowanie Miłosza”.

Filmowa Góra za OFAFA


 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 78