FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Już niebawem ruszają „Konfrontacje” – filmowe talenty na OFF PLUS CAMERA 2011
Inne festiwale

11 kwietnia w kinie Ars rozpoczną się pokazy z sekcji „Konfrontacje”, w której to zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy młodych filmowców ze szkół filmowych z całego świata.Produkcje polskich filmowców z Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy, Studia Munka oraz filmy znane z koszalińskiego Festiwalu Filmowego „Młodzi i Film”, zestawione zostaną z filmami studentów szkół filmowych z Indii, Czech oraz Hiszpanii. Zapowiada się prawdziwa uczta dla widzów spragnionych świeżego, nieskażonego komercją spojrzenia na kino.

Pokazy „Konfrontacji” będą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania znajomości pomiędzy początkującymi twórcami.
Zagraniczne szkoły filmowe, które zostały zaproszone do udziału są w sekcji zaliczają się do czołówki szkół filmowych. Z ich murów wyszło wielu fantastycznych twórców światowego kina, takich jak np. Milos Forman czy Agnieszka Holland (czeska FAMU). Hiszpanię reprezentować będzie szkoła Bande à part Cinema School Barcelona oraz katalońska Centre D'estudis Cinematografics de Catalunya (CECC). Obie szkoły mają na koncie wiele filmów, które prezentowane były mi.in na festwialach w Cannes, Wenecji, San Sebastian czy w Berlinie.
Jednym z największych w Azji instytutów zajmujących się kształceniem przyszłych filmowców jest indyjska szkoła Whistling Woods International, której filmy również będą prezentowane w ramach „Konfrontacji”. Jednym z wykładowców w Whistling Woods International jest twórca mi.in „Slumdoga”, Danny Boyle.
11 kwietnia wyswietlone zostaną filmy ze Studia Munka oraz ze szkoły Bande à part Cinema School Barcelona. Na uwagę na pewno zasługuje nagradzany na wielu festiwalach w Polsce i na świecie film Katarzyny Klimkiewicz „Hanoi-Warszawa”. Film w ciekawy sposób porusza mało obecny w polskim kinie problem przybywających do Polski imigrantów, w tym wypadku wietnamskich. W bloku hiszpańskim warto zobaczyć „ Puño Poético”, krótkometrażowy film o mocno „zakrapianym” spotkaniu Pablo Nerudy i Federico Garcii Lorki, które odbyło się barcelońskiej knajpie w 1934 r.
Następnego dnia, czyli 12 kwietnia w Arsie konfronotwać się będą aż trzy znakomite uczelnie filmowe , tzn. FAMU z Pragi, Mistrzowska szkoła reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Whistling Woods International z Bombaju. We wtorek warto będzie obejrzeć np. “ Music of Life”, w reż. Kavan J. Ahalpara, który to film jest mu zyczną wyprawą ulicznego artysty, przez zatłoczony i pełen gwaru Bombaj. Życie bohatera tego filmu jest uzależnione w całości od muzyki, a uliczne otoczenie odgrywa zasadniczą rolę w powstawaniu jego sztuki.
Ostatnim dniem sekcji „Konfrontacje” jest 13 kwietnia, kiedy to na zakończenie zaprezen towane zostaną prace młodych filmowców z Katalonii (CECC), oraz film Pawła Jóźwiaka-Rodana „Osiem9”, traktujący o pokoleniu dzisiejszych dwudziestolatków.
Szymon Malinowski
Festiwal Filmowa Góra za http://www.offpluscamera.com
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 183