FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Play Poland Film Festival przybywa do Szkocji
Inne festiwale

Już 2 sierpnia pierwszy mobilny festiwal polskiego filmu na Wyspach Brytyjskich. Współorganizowany przez Fundację kombinat Kultury Play Poland Film Festival przenosi się z Irlandii do Szkocji, gdzie pozostanie aż do 25 września br. Podczas szkockiego przystanku imprezy w Glasgow oraz Edynburgu polscy i brytyjscy kinomani będą mieli niepowtarzalną okazję, by obejrzeć licznie nagrodzone polskie produkcje filmowe – pełno- oraz krótkometrażowe – ostatnich lat, które zdążyły już podbić serca publiczności na całym świecie, jak również wystawy najlepszych polskich plakatów filmowych.

Play Poland Film Festival to pierwsze w historii tak pokaźne przedsięwzięcie promujące polskie kino na Wyspach, komentuje główny organizator, szef festiwalu Mateusz Jarża, dyrektor w Polish Art Europe, organizacji non-profit promującej polską kulturę i sztukę na Wyspach. Przed przystąpieniem do jego realizacji przeprowadziliśmy badanie mierzące zainteresowanie polskim kinem oraz projektem festiwalowym z nim związanym. Okazało się, że ponad 95 procent ankietowanych uważa, że ciągle zbyt mało polskich filmów można obejrzeć w Wielkiej Brytanii. Wierzymy, że festiwal Play Poland  do którego organizacji przyczyniła się także Fundacja Kombinat Kultury, w dużym stopniu przyczyni się do zmiany tej sytuacji na lepsze i otworzy drogę polskim twórcom filmowym do częstszej obecności na Wyspach, wyjaśnia genezę imprezy Mateusz Jarża.

Wydarzenia festiwalowe w Szkocji zainauguruje projekcja filmu Jana Kidawy-Błońskiego Różyczka (2 sierpnia w Glasgow i 11 sierpnia w Edynburgu), opowiadającego historię skandalizującego romansu znanego pisarza (Andrzej Seweryn) z dużo młodszą „kobietą znikąd” (Magdalena Boczarska), który zakończony małżeństwem staje się tłem zaplanowanej przeciw pisarzowi akcji tajnych służb. Różyczka zdobyła szereg nagród, wśród których warto wymienić Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Złotą Żabę na festiwalu Camerimage.

Kolejny obraz festiwalu, który będzie można zobaczyć w Szkocji już w sierpniu to Generał Nil w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, będący fascynującą rekonstrukcją ostatnich lat życia jednego z czołowych przywódców AK, generała Emila Fieldorfa, znanego jako generał Nil (Olgierd Łukaszewicz). Bezdyskusyjną zaletą obrazu są brawurowo pokazane sceny słynnej akcji, w której zlikwidowano dowódcę SS – Franza Kutscherę. Film był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród filmowych, zdobywając – najcenniejszą dla wielu twórców – nagrodę publiczności przyznaną na festiwalu Lato Filmów. Projekcie filmu są przewidziane na 16 sierpnia w Glasgow i 25 sierpnia w Edynburgu.

Miłośnicy nieco mocniejszego kina będą mieli okazję obejrzeć Lincz w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza (9 sierpnia w Glasgow i 18 sierpnia w Edynburgu). Zainspirowany autentycznymi wydarzeniami thriller opowiada historię zbrodni w miasteczku Włodowa, która wstrząsnęła opinią publiczną i była szeroko komentowana w mediach. W niewielkiej mazurskiej miejscowości dochodzi do krwawego morderstwa, którego sprawcą może być każdy z jego mieszkańców. Pomimo siły mrożącej krew w żyłach historii, najwięcej laurów zebrał nie scenariusz, a reżyseria filmu.

Festiwalowa publiczność zostanie również zaproszona na pokaz nominowanej do Złotych Lwów Mistyfikacji Jacka Koprowicza (23 sierpnia w Glasgow i 1 września w Edynburgu) – będącej filmową próbą przedstawienia alternatywnej wersji ostatnich dni życia Witkacego. Wielki mistrz, prowokator i skandalista ożywa w produkcji Koprowicza, by zgodnie z sugestiami scenariusza pozostać wśród żywych także po dyskusyjnej do dziś wśród ekspertów dacie jego samobójczej śmierci w 1939 roku. W filmie Witkacy z lubością pije swoje ukochane piwo, podgląda młode dziewczęta, wydaje kobietom perwersyjne rozkazy i uprawia najpiękniejszą ze sztuk – kłamstwo.

Kolejny obraz festiwalu to laureat Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w konkursie kina niezależnego – Czarny w reżyserii Dominika Matwiejczyka (30 sierpnia w Glasgow i 8 września w Edynburgu). Czarny to trzydziestolatek z dużego miasta, który po wielu latach nieobecności odwiedza swoją rodzinną wioskę. Bohater chce znaleźć upragniony spokój w miejscu, gdzie jego matka przeszła przez załamanie nerwowe, a ojciec, po podpaleniu kościoła – popełnił samobójstwo. Warta odnotowania wśród laurów dla filmu jest wysoko oceniona gra czołówki polskich aktorów młodego pokolenia, wśród których należy wymienić Mateusza Damięckiego – nagrodzonego na Festiwalu Kina Niezależnego oraz nominowaną do tej nagrody w kategorii roli kobiecej – Marię Niklińską.

Kolejny Film na festiwalowym afiszu którego współproducentem jest Fundacja Kombinat Kultury to 8 w poziomie w reżyserii Grzegorza Lipca (6 września w Glasgow i 15 września w Edynburgu). Bohater tego futurystycznego obrazu – akcja ma miejsce w bliżej nieokreślonej przyszłości – budzi się z amnezją w hotelowym pokoju. Ma przy sobie pistolet i górę forsy. Z tarasu wyrzuca na zatłoczony deptak deszcz pieniędzy. A wszystko to w małym miasteczku ogarniętym paniką przed bombowym atakiem terrorystów. Zaskakująca fabuła skupia się wokół luźnych wątków przedstawiających losy antyterrorysty, grabarza, księdza, dyrektora domu dziecka i Hindusa, które splatają się dzięki polskiemu banknotowi o nominale 100 euro z wizerunkiem Jana Pawła II.

Program festiwalu uzupełni projekt Dekalog 89+Vol.1 i Vol.2 nakręcony w 20. rocznicę premiery Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego. Dekalog 89+ to dziesięć historii, dziesięciu reżyserów i dziesięć filmów, wobec których widz nie może pozostać obojętny. Projekt został zrealizowany jako efekt starań tysięcy młodych ludzi, którzy nadesłali opowiadania na konkurs literacki i kilkudziesięciu filmowców rywalizujących o możliwość zrealizowania filmu. Jest odpowiedzią ambitnych ludzi na znany na całym świecie cykl Krzysztofa Kieślowskiego. Podobnie jak w przypadku oryginału, Dekalog 89+ to krótkie nowele filmowe opowiedziane przez świetnych reżyserów i we wspaniałej obsadzie aktorskiej – Globisz, Gołębiewski, Bonaszewski, Biedrzyńska. Dwie części projektu będzie można zobaczyć kolejno w Glasgow już 3 i 10 sierpnia. W Edynburgu natomiast w dniach 14 i 21 sierpnia.

Program święta polskiego kina w Szkocji dopełnią projekcje organizowane z Festiwalem KinoPozaKinem Filmowa Góra, w ramach którego widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję, by wziąć udział w przeglądzie najlepszych polskich form krótkometrażowych. Każda z 7 kategorii tematycznych projektu będzie obejmować docenione w Polsce i za granicą obrazy przedstawicieli polskiego kina niezależnego ostatnich pięciu lat. Przekrój tematyczny cyklu jest niezwykle szeroki – od komedii, poprzez etiudy studenckie i animacje, aż po eksperymentalny dokument.

Przysłowiowym „gwoździem” programu festiwalowego będzie cykl wystaw polskiego plakatu filmowego przy współorganizacji i ze zbiorów Fundacji KOMBINAT KULTURY zorganizowany w przekroju tematycznym i monograficznym. Festiwalowi goście będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć polskie plakaty przygotowane dla filmów węgierskich, „enerdowskich” czy amerykańskich, ale także w perspektywie monograficznej prace Jakuba Erola i Mieczysława Wasilewskiego. Wśród wystawianych plakacistów nie sposób pominąć tak znaczących nazwisk jak: Pągowski, Majewski, Młodożeniec, Świerzy, Neugebauer, Eidrigevicius i wielu innych. Okazja by zobaczyć ponownie ich plakaty w jednym miejscu z pewnością wkrótce się nie powtórzy.

Po blisko dwumiesięcznym pobycie w Szkocji, Play Poland Film Festival wyruszy w dalszą podróż przez Wyspy. W sierpniu i wrześniu odwiedzi Birmingham, we wrześniu Belfast, w październiku oraz listopadzie Oxford, a od września do grudnia Liverpool, by tam się ostatecznie zakończyć.

Patronat nad festiwalem objęły liczne prestiżowe instytucje oraz mecenasi kultury, wśród których można wymienić: Polski Konsulat Generalny w Edynburgu, Richarda Demarco – jednego z najwybitniejszych szkockich krytyków sztuki współczesnej, profesora Zbigniewa Pełczyńskiego z Pembroke College University of Oxford, Steve'a Woods’a – filmowca, wykładowcę na IDAT National Film School w Dun Laoghaire, Aidana Hickey – członka Cartoon European Association of Animation Film oraz Huston School of Film w Galway.

Wśród patronów medialnych festiwalu są m.in.: Emito.net, Filmweb.pl, Glasgow24.pl, Goniec.com, KobietaWUK.Info, Londynek.net, Magazyn Emigrant, Polemi.co.uk, Szkocja.fm, KINO oraz TVP Kultura.

Więcej informacji na temat programu imprezy, miejsc emisji filmów i dostępności biletów można znaleźć w serwisie internetowym www.playpoland.org.pl oraz na fan page’u festiwalu na Facebook-u. Filmowa Góra www.filmowa-gora.pl

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 78