FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Akcja na rzecz uwolnienie irańskich reżyserów
Inne festiwale

Wzorem innych europejskich festiwali Nowe Horyzonty przygotowały akcję poparcia dla przebywającego w więzieniu irańskiego reżysera Jafara Panahiego. Cały filmowy świat domaga się uwolnienia reżysera i innych artystów przetrzymywanych przez reżim. Na światowych festiwalach filmowych Panahi otrzymuje kolejne nagrody i tytuły, jest zapraszany jako juror, na znak protestu zostawia się dla niego puste krzesło.

Krąg (Dayereh, 2000; Złoty Lew w Wenecji), Lustro (Ayneh, 1997; Złoty Lampart w Locarno), Biały balonik (Badkonake sefid, 1995; Camera d'Or w Cannes) - filmy irańskiego reżysera Jafara Panahiego oglądaliśmy podczas 1. Festiwalu Nowe Horyzonty w Sanoku w cyklu Obrazy Iranu. Jego ostatni film Na spalonym (Offside, 2006; Złoty Niedźwiedź w Berlinie) o kobietach - kibickach piłki nożnej, które próbują dostać się na stadion, by wspólnie z mężczyznami oglądać mistrzostwa, najpierw zelektryzował świat, potem w Iranie zakazano jego wyświetlania. Podczas 11. MFF Nowe Horyzonty obejrzymy ten film na wrocławskim Rynku (25 lipca o godz. 22.00).anahi nie ukrywał swojego poparcia dla lidera irańskiej opozycji Mir Hosseina Moussaviego, brał udział w demonstracjach i w ceremonii pogrzebowej zabitej podczas starcia z policją Iranki - Nedy Agha-Soltan w 2010 roku. Pracował nad dokumentem o fali protestów w Iranie i kontrowersyjnej ponownej elekcji prezydenta Mahmuda Ahmadinejada. W grudniu 2010 roku został skazany na 6 lat więzienia, przez 20 lat nie może wykonywać zawodu w Iranie.

Cały filmowy świat domaga się uwolnienia reżysera i innych artystów przetrzymywanych przez reżim. Na światowych festiwalach filmowych Panahi otrzymuje kolejne nagrody i tytuły, jest zapraszany jako juror, na znak protestu zostawia się dla niego puste krzesło. Festiwale w Rotterdamie i Berlinie zapoczątkowały akcję poparcia dla reżyserów Jafara Panahiego i Mohammada Rasoulofa, który odbywa podobny wyrok - w Rotterdamie swoją solidarność z nimi zamanifestowało ponad 800 osób, robiąc sobie "policyjne" zdjęcie z tabliczkami, na których znalazły się nazwiska uwięzionych reżyserów.

Również we Wrocławiu podczas 11. MFF Nowe Horyzonty powtórzymy tę akcję. W dniach 22 - 30 lipca w godzinach od 11.30 - 13.00 i od 17.30 - 19.00 w kinie Helios każdy chętny, by zaprotestować przeciw wyrokowi irańskich władz, będzie mógł sfotografować się w ten sposób. Ze zdjęć poparcia stworzymy galerię na stronie internetowej festiwalu.

Filmowa Góra za http://www.nowehoryzonty.pl/artykul.do?id=1081

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 73