FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmy zakwalifikowane do konkursu Quest Europe 2009
Inne festiwale

Komisja selekcyjna V Międzynarodowego Festiwalu Kina Autorskiego QUEST EUROPE po obejrzeniu 161 zgłoszonych filmów postanowiła zakwalifikować do udziału w konkursie 22 filmy oraz do pokazów specjalnych (poza konkursem) 17 filmów.

 

FILMY ZAKWALIFIKOWANE DO KONKURSU:

1. If it shouldn’t, Alexandru Gherman, , dokument, 14.51’ Rumunia
Obsesje i rytuały są częścią naszej codzienności. Ale nie dajmy się im nami zawładnąć..

2. Skarby Ani, Małgorzata Gryniewicz, dokument, 13’ Polska
Dokumentalna opowieść o młodej góralce, która to urodziła się bez rąk. Opowieść o sile charakteru i odnalezieniu swojego miejsca na ziemi.

3. All secred, Tomasz Suski, fabuła, 65’ Wielka Brytania
Film opisuje historię opiekującej się swoją śmiertelnie chorą matką Marii. Coraz bardziej pogarszający się stan zdrowia kobiety powoduje, że Maria nie jest w stanie podołać obciążeniu. W końcu dzwoni na infolinię skierowaną do ludzi znajdujących w podobnej sytuacji. W wyniku przekierowania telefon odbiera Black - ekscentryczny artysta żyjący samotnie nad morzem. Przypadkowa rozmowa rozpoczyna długi związek przez telefon...

4. Wstyd, Edyta Sewruk, fabuła, 17,14’ Polska
Gorączka przedświątecznych przygotowań, w której bohater filmu – Ryszard – tym razem nie uczestniczy. Wyjeżdża do Wiednia. Czeka go wyjątkowa podróż. Jej kres wyznaczy noworoczna niespodzianka.
5. The father, Claudiu Puscau, fabuła, 19’ Rumunia
Film przedstawia ojca, który czyni wysiłki i idzie na różne kompromisy by być blisko swojego syna, którego zabrała do Francji bez jego zgody żona.

6. Moje Houston, Edyta Sewruk, dokument, 7.06’ Polska
Podróż do leżącego w okolicach Krakowa „Houston”, okazuje się dla Jakuba Meusa powrotem do przeszłości. Wspomnienie tego, co najbardziej bolesne, niesie lęk, ale także, zupełnie nieoczekiwanie – poczucie ulgi i nadzieję. Być może tylko w takiej konfrontacji można odnaleźć prawdziwego siebie.

7. Gugara, Andrzej Dybczak, Jacek Nagłowski, dokument, 68’ Polska
Film "Gugara" jest historią o rozpadzie małej syberyjskiej społeczności. Ten obserwacyjny dokument opisuje pełny paradoksów świat byłych nomadów i pasterzy reniferów, zmuszonych do porzucenia tradycyjnego sposobu życia. Bohaterowie filmu znajdują się na różnych etapach rozstawania się z dotychczas znanym sobie światem.

8. Mein vater schlaft, Grzegorz Muskala, fabuła, 14’ Niemcy
Jest lato. Losowo wybrane pół dnia z życia dziesięcioletniego Miki, który z rodziną w biedzie mieszka na wsi. Jego bardzo chory ojciec nie jest w stanie podołać wszystkim codziennym obowiązkom na gospodarstwie. Mika musi pomagać. Przeszkadza mu w tym jednak sześcioletnia siostra, która wciąż jeszcze cieszy się urokami beztroskiego dzieciństwa i uważa gospodarstwo za swój plac zabaw.

9. Section alluments, Cristian Burrows, fabuła, 13.33’ Czechy
Projekt będący kombinacją fabuły i animacji. Historia Chileana pracującego od lat we Francji, zdesperowanego pracą w fabryce produkującej zapałki.Decyduje się rzycić wszystko i kupić żaglówkę. W tym samym czasie życie małej zapałki w pudełku ( rysunki Cezarego Bordini) kwitnie miedzy lękiem a radością.

10. Strawberries april, Cornel Mihalache, fabuła, 20’ Rumunia
Ojciec i Syn spotykają się znów po trzech latach ciszy. Śmiertelna choroba Ojca jest wezwaniem syna do ostatecznej rozmowy, którą przerywa kobieta kochana przez nich oboje..

11.Rubinowe gody, Andrzej Mańkowski, fabuła, 44’ Polska
Bohaterami komedii są Anka – mistrzyni karate kyokushin, jej mąż Mundek – świetny pianista oraz Kazimierz – emeryt mieszkający samotnie nad lokum zajmowanym przez Ankę i Mundka. Wraz z Kazimierzem przysłuchujemy się bujnemu życiu erotycznemu rozgrywającemu się w mieszkaniu Anki i Mundka.

12. Filiżanki Yoko Ono, Andrzej Mańkowski, fabuła, 22’ Polska
„Filiżanki Yoko Ono” to historia o odrywaniu się od korzeni w poszukiwaniu siebie. Bohaterka filmu – 19-letnia Janka – pochodzi z katolickiej rodziny. Pewnego dnia poznaje ekscentryczną Rosjankę – Sarę. Uczucie, jakie wynika z tego spotkanie, staje się dla Janki początkiem pasma upokorzeń.

13. Aktorzy, Tomasz Wolski, dokument, 28’ Polska
Zbiorowy portret kilku aktorów, legend polskiego filmu, którzy zostali uchwyceni podczas pracy na planie filmowym Jacka Bławuta "JESZCZE NIE WIECZÓR". Kamera przygląda się m.in. Ninie Andrycz, Romanowi Kłosowskiemu, Beacie Tyszkiewicz, Irenie Kwiatkowskiej w przerwie pomiędzy ujęciami.

14. Tarantino, Mircea Nestor, fabuła, 17.20’, Rumunia
Irytujący brat i atrakcyjna dziewczyna, która niestety nie ulega urokowi Tarrantino.
Chłopak decyduje wziąć to, co chce.. Ale nic nie idzie zgodnie z planem..
Brutalnie komiczna historia o brutalnie pechowym mężczyźnie.

15. PRL de luxe, Edyta Wróblewska, dokument, 15’ Polska
Crazy Mike z Krakowa organizuje wycieczki dla turystów z Zachodu, podczas których przybliża im uroki życia w PRL-u. Wiezie ich zdezelowanym 'ogórkiem' do Nowej Huty, razem odwiedzają relikty przeszłości. Podczas wizyty w kolejnych miejscach opowiada o absurdach realnego socjalizmu. Czy ta wyprawa zostawi w nich jakiś ślad?

16. 7109, Marcin Filipowicz, , dokument, 20’ Polska
Film dokumentalny o podróży młodego Polaka koleją transsyberyjską do Irkucka nad Bajkałem w celu spotkania Tanyi - dziewczyny, w której zakochał się kilka miesięcy wcześniej podczas podróży po Syberii. Pragnie sprawdzić, co tak naprawdę jest między nimi i zapytać ją, czy nadal go kocha. By tego dokonać pokonuje dystans 7109 kilometrów.

17. Henio, jutro idziemy na Widzew, Michał Jóźwiak, 29’, dok. Polska
Niewidomy Marcin pracuje jako masażysta w klubie piłkarskim. Jednak zamiast chodzić na mecze razem z drużyną, woli ryzykować i regularnie wybiera się tam wraz z kibicami. Mimo iż sam jest niewidomy, zaczyna zabierać ze sobą swojego niedowidzącego syna Henia.

18. Pralnia, Michał Dąbal, fabuła, 13.32’ Polska
Płatny zabójca (Mirosław Zbrojewicz), wynajęty przez cyrkowego clowna (Iwo Pawłowski) do wykonania wyroku na swoim bracie bliźniaku, wyrusza w senną podróż po ciemnych i dziwnych miejscach.

19. Dłonie, Maciej Jurewicz, dokument, 4.41’ Polska
Etiuda dokumentalna na temat ciszy.

20. Miraslava, Roberto Santaguida, dokument, 7.25’ Kanada
Miraslava jest dokumentem eksperymentalnym, impresją na temat szukania swojego miejsca w świecie..

21. Pralka, Jakub Pączek, fabuła, 13.33’ Polska
Film o oczyszczającej mocy prawdy. Historia starej PRL-owskiej pralki, która jest zmorą życia rodzinnego Stefana Czarnieckiego, nietypowego maturzysty z wielkiego osiedla. W jego domu i życiu krzyżują się w sposób metaforyczny pewne zjawiska z historii Polski ostatnich 30 lat.

22. Babcia wyjeżdża, Tomasz Jurkiewicz, fabuła, 18’ Polska
16-letni Jurek, chłopak ze wsi, ma problemy w zawodówce - ciągle zmyśla i kłamie. Wkrótce ta umiejętność bardzo mu się przyda. Kiedy babcia chłopca, najbliższa mu osoba, zostanie zabrana do szpitala, Jurek będzie musiał sam radzić sobie z ojcem alkoholikiem. Nastrojowa przypowieść o marzeniach i pogodzeniu się z losem.

Komisja kwalifikacyjna obradowała w składzie:
Hubert Bakalarz – operator, montażysta
Piotr Jabłoński – operator, montażysta, wykładowca Lubuskiej Szkoły Telewizji i Filmu
Alina Konwińska – autorka muzyki filmowej i teatralnej, pieśniarka, plastyczka
Marta Kowal- tłumaczka, lektorka
Marzena Więcek – aktorka, scenarzystka, dokumentalistka, dyrektor festiwalu
Grzegorz Czajka – koordynator techniczny pokazów konkursowych, sekretarz Jury

Filmy konkursowe wyświetlone zostaną podczas 3-dniowego finałowego maratonu Quest Europe w dniach 4-6 września w zielonogórskim kinie NYSA.
Jury złożone z wybitnych osobowości świata filmu przyzna nagrody i wyróżnienia oraz nominacje do nagród im. J. Machulskiego (OfFFskarów).
Nazwiska Jurorów V edycji Quest Europe poznamy w czerwcu.
Gościem specjalnym finałowego weekendu w kine NYSA będzie JERZY HOFFMAN, który spotka się z twórcami i widzami po pokazie Jego najnowszego dzieła „ UKRAINA-NARODZINY NARODU”.

Głównym organizatorem festiwalu jest AKADEMIA TWÓRCZYCH POSZUKIWAŃ czyli Lubuska Szkoła Telewizji i Filmu i Lubuska Szkoła Fotografii

(nadesłane przez organizatora)
 
Więcej informacji:
www.akademia.zgora.pl
www.quest-europe.eu
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:





Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 139