FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Tofifest 2009. Mocna stawka konkursu międzynarodowego.
Inne festiwale
Dziewięć filmów, w tym 7 polskich premier, walczyć będzie o Złotego Anioła w konkursie Międzynarodowym Tofifest 2009. Przewodniczącym jury będzie nagradzany w Wenecji i San Sebastian słoweński reżyser Jan Cvitkovic. Prócz niego w tym gremium zasiądzie reżyser Dariusz Gajewski i najlepsi polscy krytycy filmowi. Zwycięzca opuści Toruń ze statuetką i wynoszącą 5000 euro nagrodą od Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotra Całbeckiego.
Tegoroczna stawka filmów nominowanych do Złotego Anioła ma wysoki poziom, jest wyrównana i pełna mocnych tytułów. Znajdą się pomiędzy nimi tegoroczny laureat Oscara japoński "Okuribito"/ Pożegnania" w reżyserii Yôjirô Takity, zwycięzca festiwalu w Rotterdamie turecki "Wrong Rosary" Mahmuta Fazila Coskuna czy zdobywca Cezara i BAFTY "Il y a longtemps que je t'aime"/ "Tak długo cię kochałam" francuskiego pisarza debiutującego jako filmowiec - Philippe'a Claudel'a.

Polskę reprezentuje głośny film Xaverego Żuławskiego "Wojna polsko-ruska". Będzie też indonezyjski "The Blind Pig Who Wants To Fly" reżysera Edwin'a, włoski "Caos Calmo" / "Cichy Chaos" Antonio Grimaldiego oraz meksykański debiut "El Arbol" Carlosa Serrano Azcony. Stawkę uzupełniają dwa filmy kobiet - reżyserek, nagradzany na wielu festiwalach znakomity debiut ze Szwajcarii "Home" Ursuli Meier i "Un Chat Un Chat" Francuzki Sophie Fillières. Aż 7 z tych filmów to debiuty reżyserskie oraz polskie premiery.

To filmy, które we mnie pozostały, wstrząsnęły mną. Każdy z nich opowiada o poszukiwaniu, ciągłym niezmiennym poszukiwaniu przez człowieka wyjścia z egzystencjalnych zawirowań rzeczywistości czy zagadek własnego charakteru. Taki jest nasz świat, tacy jesteśmy my - mówi o konkursowych filmach Kafka Jaworska, dyrektor festiwalu.

Każdy z tych filmów w inny sposób pokazuje losy bohaterów, stojących w obliczu trudnych decyzji, muszących podejmować wybory. Niektóre zasmucają, inne rozśmieszają. - Konkurs główny to parafrazując tegoroczne hasło festiwalu filmy o LUDZIACH, zwykłe historie o zwykłych ludziach, tylko opowiedziane na wiele różnych sposobów - dodaje Jaworska.

Filmy oceni pięcioosobowe jury. Przewodniczącym będzie słoweński reżyser Jan Cvitkovic. Nagradzany za swój debiutancki "Kruh i Mleko" w Wenecji i San Sebastian, w 2006 roku zdobył na Tofifest Specjalną Nagrodę Jury oraz Nagrodę im. Zygmunta Kałużyńskiego za "Odgrobadogroba". Film został później wprowadzony przez Tofifest i Vivarto do polskich kin. Drugim reżyserem w jury jest Dariusz Gajewski - twórca "Lekcji pana Kuki" i głośnej "Warszawy". Prócz nich jurorami będą znakomici krytycy i dziennikarze. Redaktor naczelny miesięcznika Kino Andrzej Kołodyński, krytyk, powieściopisarz i felietonista wielu pism w kraju Bartosz Żurawiecki oraz członkini FIPRESCI, jedna z najlepszych polskich dziennikarek filmowych Mariola Wiktor.

Fundatorem dużej, wartej 5000 euro towarzyszącej Złotemu Aniołowi nagrody jest Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotr Całbecki.

Jakie filmy znajdą się w konkursie głównym?

Zaczynamy od polskiego reprezentanta - “WOJNA POLSKO - RUSKA" Xawerego Żuławskiego to największe objawienie sezonu w naszym kraju. Film wyczekiwany i co najważniejsze - niezwykle udany. Borys Szyc w znakomitej roli Silnego otoczony grupą równie świetnie grających aktorek młodego pokolenia tworzą nową jakość w polskim kinie. Ekranizacja głośnej powieści Doroty Masłowskiej zaskakuje i uderza świeżością spojrzenia. Głównemu bohaterowi - Silnemu nie układa się z Magdą, bo miłość to ciągła walka. Pełen złości Silny niczym bolid przejedzie z zawrotną prędkością przez kilka dni swojego życia w poszukiwaniu recepty na szczęście. Na jego wyboistej drodze staną niezwykłe kobiety. Mocne kino.

“THE BLIND PIG WHO WANTS TO FLY / BABI BUTA YANG INGIN TERBANG" [polska premiera], na Tofifest odbędzie się polska premiera tego docenionego na tegorocznym festiwalu w Rotterdamie [FIPRESCI Prize] filmu indonezyjskiego reżysera Edwina. Edwin to m.in. autor “Kara, Daughter of a Tree", który stał się pierwszym indonezyjskim filmem zaproszonym do Directors' Fortnight w Cannes. Bardzo rzadko kino z Indonezji startuje w polskich konkursach, warto wiec przyjrzeć się tej hipnotycznej opowieści, która przedstawia kalejdoskop wydarzeń z życia głównej bohaterki - Lindy i ludzi z jej otoczenia, z których każdy zajęty jest własnymi obsesjami. Subtelny, panoramiczny obraz pewnej społeczności, której członkowie nie do końca panują nad samymi sobą. To także film o nadziejach, które nie mogą zostać spełnione.

“CAOS CALMO / CICHY CHAOS", to film włoskiego reżysera Antonello Grimaldiego. Ekranizacja głośnej powieści Sandro Veronesiego. Gwiazdą produkcji jest laureat Złotej Palmy Nanni Moretti. Gra on bardzo zajętego producenta filmowego, który jest szczęśliwie żonatym ojcem 10-letniej Claudii. Pewnego dnia żona ginie nagle w wypadku samochodowym. Otwiera to ciąg różnych wydarzeń, które doprowadzają do całkowitej zmiany w życiu producenta. Film to mocna analiza tego, jak wiele potrafimy przegapić, gdy żyjemy zbyt szybko. I jak wiele można dostrzec, gdy pochylimy się wreszcie nad życiem najbliższych.

“EL ARBOL / THE TREE" [polska premiera], to znakomity przykład kina latynoamerykańskiego, polska premiera tego filmu. Meksykańsko - hiszpański debiut w reżyserii Carlosa Serrano Azcona to opowieść o tym jak bogaty system wierzeń został dziś zastąpiony przez świat bez wiary. W filmie Azcony widzimy to zmaganie się z zanikiem wiary, któremu towarzyszy wzrost postaw materialistycznych. Przez godzinę reżyser jest bliskim towarzyszem swojego bohatera - barmana Santiago, który rozwiedziony z rozbitym zupełnie życiem osobistym szuka kontaktu. Ale dzisiejszy człowiek skazany jest na kontakty powierzchowne, zimne, niedające satysfakcji.

"HOME / DOM" [polska premiera] - kolejny debiut i polska premiera. Wyreżyserowana przez bardzo obiecującą szwajcarską reżyserkę Ursulę Meier. To historia pewnej szwajcarskiej rodziny, której życie zmienia się radykalnie w momencie, gdy przed ich domem wybudowana zostaje ruchliwa autostrada. Pędzące samochody, codzienny hałas, nieustanne poczucie zagrożenia konkurują z próbami zachowywania dotychczasowych nawyków, próbami powrotu do spokojnej codzienności. Reżyserka pokazuje rodzinę z tytułowego "Domu" w momencie, kiedy musi ona zdecydować - zostać w swym domu czy zostać sobą? Warto obejrzeć ten prezentowany podczas Cannes Film Festival's Critics' Week film i obserwować dalszą twórczość tej uhonorowanej wieloma prestiżowymi nagrodami dla młodych filmowców reżyserki.

“I LOVED YOU SO LONG / TAK DŁUGO CIĘ KOCHAŁAM" [polska premiera] to reprezentant Francji, debiut reżyserski cenionego pisarza Philippe Claudel'a. Debiut dodajmy piorunujący - zdobywca dwóch Cezarów, Europejskiej Nagrody Filmowej, dwóch nagród tegorocznego Berlinale, BAFTY oraz nominowany do Złotego Globu. To historia kobiety, która 15 lat spędziła w więzieniu skazana za straszne morderstwo. W następstwie tego wydarzenia rodzice wyrzekli się jej, ale siostra Lea wciąż ją kocha i chce jej pomóc wrócić do normalnego świata. Reżyser pokazuje konflikty, jakie ciągnie za sobą siostrzane uczucie, dramat jaki przeżywa cała rodzina, gdyż mąż Lei nie chce żyć ze swoimi dziećmi w domu w którym zamieszkała morderczyni.

"OKURIBITO / DEPARTURES / POŻEGNANIA" [polska premiera], japoński tegoroczny Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. POLSKA PREMIERA filmu wyreżyserowanego przez Yôjirô Takitę. Reżysera znanego i kontrowersyjnego [choćby dlatego, że na jego koncie znajduje się seria filmów erotycznych]. Film o tym jak przez zbliżenie ze śmiercią można zrozumieć życie. Obraz opowiada historię zdolnego wiolonczelisty Daigo Kobayashi, który traci pracę, gdy rozwiązuje się jego orkiestra. Postanawia wraz z żoną powrócić do rodzinnego miasteczka i tam poszukać dla siebie nowej pracy i nowego życia. Tam znajduje pracę w domu pogrzebowym, gdzie zostaje tzw. "nokanshi" (osobą, która składa ciało zmarłego do trumny). Odnajduje się w nowej roli strażnika bram życia i śmierci, pośrednika i przewodnika ku zaświatom. Jednocześnie paradoksalnie uczy się odkrywać radość i piękno życia.

"UN CHAT UN CHAT / PARDON MY FRENCH" [polska premiera] to kolejny francuski film w konkursie. Wyreżyserowany przez Sophie Fillières obraz to podróż w świat powieściopisarki Célimène, która czuje kompletną blokadę twórczą i jest znudzona swoim związkiem. Gorzej! Nie jest nawet zadowolona ze swojego imienia. Subtelne i zabawne studium na wpół zwariowanego życia. Ta wdzięczna realizacja o nie do końca poukładanym życiu jest wspaniale uzupełniona rolą Chiary Mastroianni.

“UZAK IHTIMAL / WRONG ROSARY" [polska premiera], to reprezentant Turcji w konkursie głównym. Debiut reżyserski Mahmuta Fazila Coskuna " to historia miłości niemożliwej, uczucia między duchownym islamskim - muezzinem, a jego sąsiadką katoliczką, dziejąca się we współczesnym, wielokulturowym Istambule. Jest to opowieść o zmysłowości, miłości i żalu, rodzących się w anonimowym, wielkim mieście. Historia jakże ważna dla współczesnej Europy, w której wzajemne stosunki muzułmanów i chrześcijan staja się coraz bardziej problemem społecznym, z którym rządy Francji, Holandii czy Danii nie dają już sobie rady. Tym razem o tej relacji opowiada muzułmanin z muzułmańskiego kraju aspirującego do wejścia do Unii Europejskiej używając uniwersalnego języka filmu.

Głównym Mecenasem Tofifest jest Miasto Toruń oraz instytucja Toruń 2016. Grand Prix Złotego Anioła ufundował Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Patronem medialnym jest STOPKLATKA.

7th IFF TOFIFEST :: 26.06-3.07.2009, Toruń, POLSKA / POLAND
Website:WWW.TOFIFEST.PL,WWW.MYSPACE.COM/TOFIFEST
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 391