FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Łagów 2009. Wstrząsający rosyjski film najlepszy.
Inne festiwale
Dobiegło końca 38. Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie, jedna z najstarszych imprez filmowych w Polsce. Za najlepszy film festiwalu uznano obraz "Wszyscy umrą, a ja nie", wielki skandal w rosyjskim kinie, który został doceniony wcześniej na festiwalu w Cannes.

W naszej recenzji najlepszego filmu festiwalu pisaliśmy m.in.: Rosyjska reżyserka nie boi się pokazywania okrucieństwa dzieciaków, ich podłości, agresji, nad którą nie potrafią zapanować. Obok tego buduje jednak inne płaszczyzny, szuka czegoś więcej w swoich bohaterkach niż degeneracji. Czy odnajduje jakąś niewinność? Niekoniecznie, raczej kruchość. Pod skorupą, która musiały w sobie wytworzyć, by do końca nie zjadł ich świat, kryją się marzenia z piaskownicy, bezradność, lęk przed odrzuceniem. Wyautowana z paczki dziewczyna mówi do przypadkowo spotkanego chłopaka, jak to trudno być samemu i nie mieć z kim porozmawiać. Inna pali drewnianą kukiełkę, bo wierzy, że w ten sposób rzuca czar na swoją rywalkę, która podrywa jej wymarzonego kochanka. Jeszcze inna z błyskiem w oku cieszy się jak dziecko na myśl o imprezie, w myślach układając zabójczo sprytny plan zdobycia puszki piwa, o którym potem będzie mówić, że jest dobre, bo szybko uderza do głowy. Germanika, pewnie dlatego, że sama ciągle wygląda jak bohaterka swojego filmu, znalazła jakimś cudem sposób by dotrzeć do młodych i ich otworzyć. "Wszyscy umrą, a ja nie" przekonuje do siebie autentyzmem i intensywnością. Przez cały czas ma się wrażenie, że grające główne role aktorki nie mówią napisanej roli, ale mówią siebie, sobą, po swojemu. Klną, wpadają w egzaltację, próbują być luźne. Cała recenzja TUTAJ.

Poniżej pełna lista nagrodzonych:

Jury w składzie: Łukasz Barczyk (przewodniczący), Anna Jadowska, Valeska Grisebach, Bakur Bakuradze, Benedek Fliegauf przyznało następujące nagrody:

1 miejsce, Złote Grono i 4 tyś Euro
"Wszyscy umrą, a ja nie" reż. Valeriya Gai Germanika

2 miejsce, Srebrne Grono i 2 tyś Euro
"Moskwa, Belgia" reż. Christophe Van Rompaey

3 miejsce, Brązowe Grono ex quo
"Piknik" reż. Andrian Sitaru, "Kiedyś w sierpniu" Sebastian Schipper

Dodatkowa nagroda im. Juliusza Burskiego i 1 tyś Euro dostała "Wojna polsko-ruska" reż. Xawerego Żuławskiego

W konkursie filmu dokumentalnego wygrała "Chemia" Pawła Łozińskiego. W tym konkursie nagrody przyznawało osobne jury, któremu przewodniczył Krzysztof Gierat.
 
/źródło: www.stopklatka.pl/
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 391