FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Kobiety są piękniejsze
Inne festiwale

W Wągrowcu, koło Poznania zakończył się VI Konkurs Filmów Niezależnych „5 minut z życia codziennego”.  Zaprezentowano na nim 21 filmów młodych twórców. Głównie były to filmy dokumentalne, ale nie zabrakło, animacji i filmów eksperymentalnych. Główną nagrodę zdobył animowany obraz Tomasza Pawlaka zatytułowany „ Po drugiej stronie, kobiety są piękniejsze"


Podczas pokazów konkursowych publiczność  obejrzała 21 filmów dokumentalnych, animowanych i eksperymentalnych. Publiczność festiwalowa przyznała swoją nagrodę filmowi „Potwierdzenie” zrealizowanemu przez Artura Prusia, Marcina Maternika i Daniela Hilbrechta. Jest to zapis przewrotnej sondy ulicznej, w której przechodnie odpowiadają na pytanie „Czy uważają sibie za odważnych”.  Film ten powstał podczas Warsztatów Filmowych poprzedzających Konkurs, a prowadzonych przez scenarzystę Lesława Wilka, operatora obrazu Janusza Piwowarskiego oraz reżysera Jerzego Jernasa.

Natomiast profesjonalne jury za najlepszy film konkursu uznało animowany obraz Tomasza Pawlaka „Po drugiej, stronie kobiety są piękniejsze”. Jest to pełna inteligentnego dowcipu opowieść o polskim społeczeństwie. Na uwagę zasługuje fakt, że animacja nie została wykonana w komputerze lecz klasyczną techniką wycinankową. Drugą nagrodę przyznano Magdzie Wyszyńskiej za poruszający dokument ”Herlderezi w Sztuce”. Trzecia nagroda przypadła w udziale Dariuszowi Gackowskiemu za film „Marek”. Jury postanowiło także wyróżnić film „Przez życie” autorstwa Krzysztofa Nowickiego. Najciekawsze filmy zaprezentowane w konkursie będzie można wkrótce zobaczyć w Telewizji Kino Polska.

Konkurs i Warsztaty filmowe zostały zorganizowane przez Miejski Dom Kultury w Wągrowcu we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.


 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 391