FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego
Inne festiwale

Ze sporym opóźnieniem dobiegła kolejna edycja Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego, które do tej pory znane były jako OFFskary. Za najlepszy film niezależny OFFowa Akademia Filmowa uznała "Dla Ciebie i Ognia". Laureatów Nagród Polskiego Kina Niezależnego poznaliśmy w czasie uroczystości wręczenia nagród 8. edycji Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego, które dobiegło końca w Białymstoku.

"Dla Ciebie i Ognia" to przede wszystkim świetny kawałek popularnego kina. Od pierwszych chwil opowieść wciąga widza, a wraz z rozwojem filmu zaskakiwani jesteśmy świeżością pomysłów i licznymi zwrotami akcji. Dwugodzinnej projekcji zdecydowanie nie czuć, a rozwiązanie całej tajemnicy poprowadzone zostało z wielką znajomością sztuki filmowej. Te słowa recenzenta Stopklatka.pl najlepiej opisują ten zdecydowanie jeden z najciekawszych polskich filmów ostatnich lat. Od dawna nie nakręcono w Polsce tak dobrego thrillera, co jest tym istotniejsze, że "Dla Ciebie i Ognia" jest pełnometrażowym debiutem młodej ekipy filmowców z Trójmiasta, zrzeszonych pod szyldem: "Wytwórnia Filmów Kalina".

"Dla Ciebie i Ognia" opowiada historię Adama, młodego, szalenie ambitnego dziennikarza, pracującego w lokalnej gazecie - "Kurierze Pomorza". "Kurier" jest typowym tabloidem nie unikającym brukowej tematyki, dlatego praca wymaga od niego bycia kanalią, żerowania na cudzych nieszczęściach, a czasem generowania ich samemu. Pewnego dnia Adam otrzymuje pocztą list z tajemniczym dopiskiem "Tibi et Igni" (łac. Dla Ciebie i Ognia). W liście znajduje trzy fotografie swojej narzeczonej Ani. Dziewczyna twierdzi, że osoba na zdjęciach to nie ona. Adam wszczyna śledztwo, które doprowadza go do przerażającej prawdy. Film realizowany był w całości w Trójmieście. Produkcja trwała ponad dwa lata (luty 2006 - marzec 2008). Budżet był niewielki, jak na warunki produkcji filmowej, i wyniósł 50 tys. zł. Główni twórcy to Mateusz Jemioł oraz Tomasz Zasada. Muzykę tworzył Michał Wasilewski, kompozytor i lider trójmiejskiego zespołu "Panika".
"Dla Ciebie i Ognia" odniosło sukces na wielu festiwalach prezentującego polskie filmy niezależne. Dostrzeżono ten film m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w zeszłym roku, zdobył on Grand Prix - Festiwalu Polskich Filmów Niezależnych Zawiercie 2008, Nagrodę Grand Prix Multimedia 2008 - festiwalu 'Pełny Metraż' w Lublinie, Nagrodę Grand Prix - Europejskiego Festiwalu Młodego Kina EFeMKa 2008, Nagrodę Grand Prix - jubileuszowego festiwalu 'Filmowe Zwierciadła 2008'.
OFFowa Akademia Filmowa przyznała filmowi także nagrodę w kategorii Najlepszy Montaż. Za reżyserię doceniono Jana P. Matuszyńskiego, autora filmu "Myjnia". Laureatami nagród w kategoriach aktorskich zostali Gabriela Muskała za "Aria Diva" i Krzysztof Czeczot za rolę w filmie "Za horyzont". Film ten otrzymał też nagrodę za zdjęcia. Wyróżnienie za scenariusz powędrowało do Łukasza Bursy za komediowo-sensacyjne "Poddasze", zaś najlepszy film dokumentalny to "Lekcja muzyki" Andrzeja Mańkowskiego.

OFICJALNY KOMUNIKAT W SPRAWIE NAGRÓD:

OFFowa Akademia Filmowa w składzie:
1. Rafał Buks - producent filmowy
2. Michał Grosiak - dyrektor 2. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych "KAMERALNE LATO"
3. Rafał Listopad - montażysta filmowy
4. Michał Paluektau - Against Gravity - koordynator Festiwalu "PLANETE DOC REVIEW"
5. Krzysztof Spór - redaktor naczelny serwisu "STOPKLATKA.PL"
6. Andrzej Wolf - operator filmowy

po zapoznaniu się z 22 filmami nominowanymi do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (edycja 2009) postanowiło przyznać nagrody filmom w następujących kategoriach:

w kategorii "Najlepszy film":
Nagrodę otrzymują za film "Dla Ciebie i Ognia", reż. Mateusz Jemioł i Tomasz Zasada

w kategorii "Najlepsza reżyseria":
Nagrodę otrzymuje Jan P. Matuszyński za film "Myjnia"

w kategorii "Najlepszy scenariusz":
Nagrodę otrzymuje Łukasz Bursa za film "Poddasze"

w kategorii "Najlepsze zdjęcia":
Nagrodę otrzymuje Tomasz Woźniczka za film "Za horyzont"

w kategorii "Najlepszy montaż":
Nagrodę otrzymuje Mateusz Jemioł za film "Dla Ciebie i Ognia"

w kategorii "Najlepsza aktorka":
Nagrodę otrzymuje Gabriela Muskała za film "Aria Diva"

w kategorii "Najlepszy aktor":
Nagrodę otrzymuje Krzysztof Czeczot za film "Za horyzont"

w kategorii "Najlepszy film dokumentalny":
Nagrodę otrzymuje film "Lekcja muzyki", reż. Andrzej Mańkowski


/źródło; www.stopklatka.pl/

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 391