FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Fantastyczny! Sopot Film Festival
Inne festiwale

Już w najbliższą niedzielę rusza dziewiąta edycja międzynarodowego festiwalu filmowego Sopot Film Festival. Tegoroczna edycja startuje w nowej formule programowej pod hasłem kina fantastycznego.Festiwal odbędzie się w dniach 9-16 sierpnia. Przez osiem dni będzie można obejrzeć ponad 20 filmów pełnometrażowych oraz 100 produkcji krótko i średniometrażowych z całego świata.

Program został podzielony na konkurs główny, konkurs shortów, cykl klasyki kina fantastycznego oraz wieczorne pokazy specjalne, które odbędą się w plenerze pod gołym niebem. Miejscami projekcji studyjnych jest Kino Polonia. Pokazy plenerowe odbędą się na tarasie Teatru Atelier oraz w ogrodzie klubu Papryka. Większość projekcji konkursowych będzie miała równocześnie swoje repliki w Klubie Filmowym w Gdyni. Dodatkowymi atrakcjami będą dwie wystawy fotograficzne o kinie.

Formuła tegorocznego festiwalu została mocno zmieniona. Najważniejszą nowością jest Fantastyczny Konkurs Główny, w którym startować będzie 11 filmów pełnometrażowych, głównie zagranicznych. Większość z nich będzie miała swoją polską premierę lub też będzie pokazem przedpremierowym przed wejściem do dystrybucji kinowej. Filmy zostały starannie wyselekcjonowane przez organizatorów. Będziemy mogli obejrzeć m.in. wyprodukowane przez Wima Wendersa melancholijne, filozoficzne sci-fi "The Clone Returns Home" z Japonii; groteskową komedię "Absurdistan" o fikcyjnym mieście w górach Kaukazu; pełnometrażową produkcję mistrza animacji Billa Plymptona "Idiots and Angels", apokaliptyczną adaptację komiksu "From Inside" pod tym samym tytułem, skandynawskie kino grozy, bollywoodzką animowaną historię miłosną "Sita Sings the Blues", odkrycie festiwalu Sundance - czyli, przygody kowboja "Stingrey Sama" w kosmosie oraz wiele innych.

Pojęcie kina fantastycznego, pod którego przewodnim hasłem został zbudowany cały repertuar festiwalu rozumiane jest bardzo szeroko. Nie chodzi bowiem tylko samo kino sci-fi, horror czy fantasy, co pokazują filmy konkursowe. Na widzów czeka mieszanka kina artystycznego, metafizycznego, kina akcji, groteskowych komedii, czy surrealistycznych thrillerów. Zwycięzcy otrzymają sopocką Statuetkę Parasolnika, zwaną również The Umbrella-Man Award, zadedykowaną sławnej i zarazem tajemniczej sopockiej postaci z przed lat a swój głos na najlepszy film odda publiczność.

"Zdecydowaliśmy na zmianę formuły pod wpływem obserwacji największych festiwali filmowych, które odbywają się na świecie. Festiwale tzw. Kina fantastycznego, w większości zrzeszone w European Fantastic Film Federation, z powodzeniem realizują szeroko pojętą formułę kina fantastycznego, wrzucając do jednego worka zarówno kino gatunków, kino artystyczne, kino akcji jak metafizyczne i groteskowe produkcje. - mówi Michał Grubman, Dyrektor Sopot Film Festival. - Takiego festiwalu nie ma w Polsce. Postanowiliśmy wykorzystać tę lukę i stworzyć letnią edycję, która pozwoli nam wyjść z pokazami do publiczności również w przestrzeń miasta, stąd wieczorne pokazy nad brzegiem morza na Tarasie Teatru Atelier oraz w ogrodzie Klubu Papryka, w samym centrum Sopotu. Program natomiast staraliśmy się urozmaicić, tak aby nie zamęczyć kinem nazbyt ambitnym a jednocześnie unikaliśmy tzw. Letnich hitów i kina familijnego. Rozrywka na dobrym poziomie to może nazbyt banalne określenie, ale ma ono częściowo swoje odzwierciedlenie w tegorocznym repertuarze."

"Mamy świadomość, że hasło "Kino Fantastyczne" niesie za sobą jednoznaczne skojarzenia z kinem SF i Fantasy, niemniej chcemy pokazać naszej publiczności, że można to kino interpretować wieloznacznie, że są to filmy różnorodne i spokojnie można tu wrzucić filmy Woodego Allena, Luisa Bunuela czy Tima Burtona - mówi Anna Kądziela, Dyrektor Programowy SFF. - Mnie osobiście urzekło to odkrycie i jestem wielkim promotorem naszego hasła z naciskiem na jego dwuznaczność. Nowością naszego festiwalu są również pełnometrażowe animacje, które startują w Konkursie Głównym obok filmów fabularnych. Nie różnicujemy materii filmu i mamy nadzieję, że spotka się to uznaniem publiczności. Takie same szanse na nagrodę publiczności ma fabuła jak i animacja."

Uzupełnieniem Konkursu Głównego jest Konkurs Short Fabuła i Short Anima. W tej sekcji wystartuje ponad 100 krótkich i średnich metraży, które podobnie jak w latach ubiegłych, ostały wyselekcjonowane z pośród 600 nadesłanych zgłoszeń z ok. 50 państw. Hasłem przewodnim tego konkursu są, podobnie jak w latach ubiegłych, Nowe Formy i Zjawiska, jednakże wiele prezentowanych z tej sekcji filmów nawiązuje do nowej formuły festiwalu.
Z atrakcji poza konkursowych na miłośników kina czeka sekcja specjalna Klasyka Kina Fantastycznego oraz ekranizacje Stanisława Lema. Obejrzeć będzie można dwa filmy będące ekranizacjami bestselerowych dzieł Stanisława Lema - "Solaris" w reż. Andrieja Tarkowkiego oraz Tests pilota Pirxa w reż. Marka Piestraka. Adaptacje Lema Piestrak, Żuławski i Szulkin.

Przez wszystkie wieczory festiwalu na sopockiej plaży i w nadmorskim parku - na tarasie Klubu/Teatru Atelier oraz w ogródku Klubu Papryka, odbędą się pokazy plenerowe. Cykl plenerowy zainauguruje nieobecny w polskich kinach ostatni film Guy'a Ritchie Rock'n'Rolla - sensacyjna opowieść o w stylu "Przekrętu" - odjazdowe kinowe połączenie mafijnych porachunków, przemocy i rock n' rolla. Na przeciwległym biegunie cyklu plenerowego sytuuje się fenomenalny dokument w reżyserii Aleksandra Manića "Księga rekordów Szutki". Jest to niezwykły portret fikcyjnego miasta, największego skupiska Romów na Bałkanach, w którym każdy mieszkaniec bije rekordy w jakiejś dziedzinie. Ten fabularyzowany dokument świetnie łączy absurd Felliniego, humor Kusturicy i ciepło czeskiego kina. Również o Romach opowiada film "What means Motley?" reż. John Riley i John Ketchum, film który najtrafniej można określić mianem gangsterskiego kina na wesoło. Oparta na prawdziwych wydarzeniach irlandzko-rumuńska sensacyjna komedia w konwencji Emira Kustoricy i Guya Ritchie. W 1999 roku chór 41 rumuńskich cyganów przyjechał do Irlandii na Sligo Music Festival w Dublinie. Od tego czasu słuch o nich zaginął. Kilka tygodni później wychodzi na jaw, że nie byli to muzycy, ale nielegalni imigranci, którzy w sprytny sposób opracowali tajny plan ucieczki za granicę. Film opowiada o zorganizowaniu tego przekrętu. Wśród filmów animowanych sekcji plenerowej odnajdziemy uznaną już za klasykę "Gnijącą Pannę Młodą" Tima Burtona oraz krótkie animacje z cyklu "Nowe Horyzonty Animacji". Nowe Horyzonty Animacji to seria animowanych fabuł, które w ostatnich latach zdobywały prestiżowe nagrody na festiwalach na całym świecie. Zobaczyć będzie można min. Nagrodzonego Oskarem Harveya Krumpta w reż. Adama Eliota, animację islandzkiej produkcji Anna i humorki z udziałem Bjork czy Mroczne Tajemnice wyprawy Jaspera Morello. Nietypową animacją jest "Walc z Baszirem' w reż. Ali Folmana, poruszający animowany dokument opowiadający o działaniach wojennych na Bliskim Wschodzie.

W przerwie między pokazami kinowymi, klubowymi i plenerowymi będzie można obejrzeć dwie wystawy fotograficzne i poznać z różnych stron historię kina. Pierwsza historia jest dość smutna, bo ukazuje odchodzące w niepamięć i umierające stare małe kina w całej Polsce. Jest to wystawa "Tu było Kino", która w kilkunastu odsłonach opowiada historię często już zapomnianych, często już nieistniejących kin studyjnych, kin tradycyjnych, których niebawem nowe pokolenia nie będą niestety nawet pamiętały. Do pamięci i historii odnosi się również druga wystawa "Początki Kina - Prof. Władysław Jewsiewicki", ukazująca sylwetkę tego historyka filmu i techniki.


Więcej na www.sff.pl

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 391