FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


20.07. DIAMENTY KINA OFFOWEGO KREW Z NOSA

KREW Z NOSA DOMINKA MATWIEJCZYKA, to niewątpliwie zawiązanie wszelkich tematów filmowego blokowiska. Z pewnością ma swoje odniesienie do pierwszego w Polsce obrazu poruszającego twardo i bezwzględnie ten temat, czyli ŻE ŻYCIE MA SENS... W końcu zrealizowany, również środkami, jakimi dysponują “kolesie spod trzepaka” i poruszający problemy im najbliższe. Z drugiej strony autorzy odważyli się potraktować temat blokowiska ironicznie, a wręcz prześmiewczo – i tu słowa uznania za dystans do tematu.

Film pokazany na FILMOWEJ GÓRZE, jako kolejna po rodzimych SKY PIASTOWSKIE diamentowa off produkcja. Tym razem w roli głównej “bracia wrocławscy”, i tym razem z DOMINIKIEM MATWIEJCZYKIEM jako dyżurnym chirurgiem obrazu.

KREW Z NOSA to film wielokrotnie nagradzany. Między innymi ma na swoim koncie miano najlepszego filmu jednej z edycji festiwalu offowego jaki zapodaje nam od pewnego czasu TVP2. Jego warsztat, jest na pewno inny od tego, do którego przyzwyczaił nas Grzegorz Lipiec i jego kumple z osiedla Piastowskiego. Nie ma więc szybkich ujęć, ostrego montażu i czasem mogą drażnić pewne dłużyzny. Czy to wada? Myślę, że raczej inna forma poczucia estetyki filmowej a przede wszystkim gustu. I dobrze, że powstają tak różne dzieła dotykające jednego problemu. Inaczej byśmy się zanudzili w kinie.

 KREW Z NOSA puścił ROBERT GONERA odgrywając rolę ostrego black metalowca, również PIOTR MATWIEJCZYK, oczywiście brat reżysera - równie płodny, i BODO KOX –  nieprzeciętna indywidualność. Obaj, są ważnymi personami dla polskiego offu. Tego  drugiego zresztą wkrótce poznaliśmy, jako autora kolejnego diamentu offowego - ZŁODZIEJE ROWERÓW. Na prawdę wart uwagi! A kolejne dzieło samego DOMINIKA mieliśmy okazję później oglądać w części konkursowej festiwalu poświęconej LUDZKIEMU DRAMATOWI Był to film UGÓR. O czym – po tym.    

SEKATOR 

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 183