FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


PROFILAKTYKA SPOŁECZNA
Nie obchodzi nas czy filmy, spoty, reportaże, czy teledyski przedstawiające problemy alkoholizmu, narkomanii, dziecięcej prostytucji, AIDS…  powstały na zlecenie, czy z potrzeby serca. To bardzo delikatne i wciąż otwarte problemy, o których najchętniej byśmy nie słuchali, o oglądaniu nie wspominając. A, nie! Postrzegajmy panoramicznie na życie społeczeństwa w jakim żyjemy. Ze wszystkimi ciemnymi jego stronami. Nie zapominajmy o problemach, które nas również dotyczą. Bo, to być może pomoże niejednej osobie dostrzec promień nadziei - sposób na rozwiązanie pozornie przegranych spraw.FILMY KONKURSOWE 2010

Powiedz prawdę, przecież cię nie biję  reż. Witold Świętnicki  62 min. 32 sek. - film o tym, co ma do powiedzenia bohaterowi jego rodzina, głównie mama, która się martwi, że syn za mało się uczy, znika z domu i wraca w stanie wskazującym na spożycie. Syn jest już dorosły, ale nadal chodzi do klasy maturalnej i zdobył nawet koszulkę alkoholika roku. Według powiedzenia, że dobry uczeń jest jak beczka, z której nie wycieknie nawet jedna kropla, syn zapisuje wiernie wszystko to, co do niego w domu mówią, każde słowo. A ma do tego talent i słuch absolutny. Efekt jest porażający. Mamy wrażenie, że przebywamy w jakimś piekle, gdzie ciągle ktoś wywiera na bohatera presję i go kontroluje, a on z tej sytuacji nie widzi ucieczki. Każdy z nas doświadczył w jakimś stopniu presji najbliższych, jednak ten przykład pokazuje, że terror w rodzinie jest powszechny, szczególnie wobec tych najbardziej wrażliwych. W piekle tym pojawia się jednak promyk nadziei. Syn poznaje Basię, zakochuje się i zdarza się cud: rodzina mu odpuszcza, chowa kły i pazury. Tak to miłość rodzi miłość i przepala wszelkie zło.
 
Antek    Jakub Półtorak, Ben Talar  15 sek. - Antek przechodzi przez trudny okres dojrzewania. Ma kryzys tożsamości. Jego koledzy z gimnazjum go nie akceptują. Nie znajduje też zrozumienia u wychowującej go samotnie matki. Nieoczekiwanie w jego życiu pojawia się \"przyjaciel\". Znajomość z nim odmieni Antka na zawsze...
           
Macocha  reż. Leszek Hendzel, Michał Wiśniowski 5 min. 30 sek. - Bohater filmu snuje się osamotniony po ulicach miasta, przeciska się przez tłumy ludzi. Udręczony swoimi myślami wraca do domu, lecz nikt nie zwraca na niego uwagi. MACOCHA zajęta robieniem obiadu, ojciec ogląda telewizję. Co może zmienić jedno spojrzenie, jeden gest, jedno zaniedbanie?

Do dna    Polska     reż. Maciej Głowiński 20 min. - JEST TO HISTORIA ALKOHOLIKA, KTÓRY POSTANOWIŁ ODBIĆ SIĘ OD DNA. DZIĘKI KĄPIELOM W LODOWATEJ WODZIE, JODZE I MEDYTACJI UWOLNIŁ SIĘ OD NAŁOGU. TERAZ NAKŁANIA CZYNNYCH ALKOHOLIKÓW, ŻEBY ZROBILI TO, CO ON SAM. NIE MÓWI IM JEDNAK TEGO WPROST. PRÓCZ ZWYKŁYCH ROZMÓW PRZYGOTOWAŁ DLA NIEKTÓRYCH INSTALACJĘ SKŁADAJĄCĄ SIĘ Z 2 TYSIĘCY BUTELEK PO WÓDCE.

                       
Zawód turysta  reż.Wojciech Klimala 13 min. - jest spowiedzią polskiego przemytnika haszyszu, który naiwnie patrzy na swą przyszłość wierząc, że jego proceder jest jedyną drogą do wolności.

Czuję, że żyję reż. Łukasz Szewczyk 2 min. 21 sek. - Połączenie spotu reklamy z etiudą społeczną w służbie idei wolontariatu. Groteskowa sytuacja wiejskiego pogrzebu jest okazją do nietypowego pożegnania samolubnego sąsiada.

INSTANT  reż.  Ewa Wikieł  4 min. - Żyjemy szybko,intensywnie-jesteśmy coraz bardziej ,,INSTANT\"-film o ważnych momentach w życiu,które pozwalają na to,by spojrzeć na własne życie z innej perspektywy. INSTANT trwa 4minuty-tyle ile człowiek średnio potrzebuje na wypalenie papierosa.
Na Granicy  reż. Jolanta Budziak  16 min. 47 sek.  - Film przedstawia historię dwojga młodych ludzi,którzy prowadzą monotonny tryb życia od kilku lat. Hania staje się ofiarą mobbingu w swojej nowej pracy. Problemy finansowe i rodzinne każą jej znosić upokorzenia i utrzymywać dom. Jej mąż Wojtek zauważa z czasem, że z jego małżonką dzieje się coś złego, jednak oboje pochłonięci rutyną związku już dawno zapomnieli co znaczy rozmawiać ze sobą szczerze i o wszystkim.
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 106