FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


"Entuzjaści telewizji"
Z kraju

W piątek, 6 listopada zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego "Narodziny Wolności" w reżyserii niezależnego dokumentalisty Jerzego Jernasa. Dokument będzie opowiadał o powstaniu wolnych mediów w demokratycznej Polsce na przykładzie poznańskiej  TV – ES.
Zdjęcia dokumentalne realizowane były w Poznaniu i we Wrocławiu. Filmowcy nierzadko ustawiali kamerę na dachach domów i wieżowców, gdzie były przeprowadzane wywiady. W filmie oprócz twórców TV-ES wypowiadają się o niej oraz narodzinach wolnych mediów m.in. Tadeusz Zwiefka, Wojciech Kruk, Krystyna Łybacka, Janusz Pałubicki, Marek Siwiec i Ireneusz Orzechowski - założyciel pierwszej w Polsce Prywatnej Telewizji ECHO we Wrocławiu i późniejszy dyrektor poznańskiej stacji telewizyjnej.  W filmie nie zabraknie również dużej ilości ocalałych programów archiwalnych, które ukazują - nie rzadko - dramatyczny obraz początków przemian demokratycznych w Polsce.
Film "Narodziny Wolności" powstaje wyłączenie ze środków obywatelskich i samorządowych w ramach dotacji z Wielkopolskiego Funduszu Filmowego. Jego producentami jest Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów PTAAAK oraz Estrada Poznańska. Emisją filmu zainteresowana jest TVP Kultura, TVP Polonia, Kino Polska, TV Planete oraz europejska telewizja kulturalna ARTE. Uroczysta premiera filmu odbędzie się na początku przyszłego roku w jednym z poznańskich kin.
TV - ES rozpoczęła nadawanie tuż przed północą 6 czerwca 1992 roku na częstotliwości zwolnionej przez konsulat ZSRR w Poznaniu. Przez ponad 2 lata swojej nieprzerwanej działalności zdobyła sobie bardzo duże uznanie wśród większości mieszkańców Poznania i województwa. Zawsze stanowiła ciekawą alternatywę dla jedynie dwóch kanałów telewizji państwowej. Jej niepowtarzalność opierała się na innowacyjności, młodzieńczej sile oraz przede wszystkim na zaangażowaniu się Wielkopolan w lokalne problemy młodej demokracji. W lutym 1993 roku, jako jedna z 12 lokalnych stacji telewizyjnych, rozpoczęła nadawanie kilkugodzinnego wspólnego bloku programowego o nazwie „Polonia 1”. Na mocy decyzji powstałej w rok później Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w sierpniu 1994 poznańska TV-ES została zamknięta przez policję. Zwolnioną po niej częstotliwość przekazano kodowanemu Canal+, który zaledwie po kilku latach samowolnie zaprzestał naziemnego nadawania własnego programu.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:





Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 118