FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Nominacje do Offowego Odkrycia Roku
Z kraju

Znamy już nominowanych do zwycięstwa w 10. edycji INTERNETOWYCH NAGRÓD FILMOWYCH prowadzonych przez najpopularniejszy portal filmowy www.stopklatka.pl. Znamy również  kandydatów do tytułu Offowego Odkrycia Roku. Pięć filmów w tej kategorii już po raz kolejny wytypowała redakcja Telewizji Kino Polska. W imieniu organizatorów zapraszamy do zabawy.


Offowe Odkrycie Roku to kategoria, która z Internetowymi Nagrodami Filmowymi związana jest od 2008 roku. Po raz trzeci czytelnicy Stopklatki i widzowie Kino Polska będą mogli wskazać najważniejszy niezależny film minionego roku. Przez ostatnie 12 miesięcy dziennikarze Kino Polska mieli okazję obejrzeć dziesiątki polskich filmów offowych wypatrując nowych i ciekawych twórców, których pierwsze próby w jakiś sposób poruszyły widzów i pozwoliły zwrócić na siebie uwagę. Nominowane filmy gościły na wielu imprezach i dla osób, które obserwują rozwój polskiego kina offowego są doskonale znane.

Nominacje w kategorii OFFOWE ODKRYCIE ROKU otrzymały:

"All secrets"  reż. Tomasz Suski
"Monari"  reż. Kasper Piasecki i Łukasz Augustyniak
"8 procent z niczego"  reż. Przemek Filipowicz
"Tajemnica Alberta"  reż. Wojciech Solarz
"Ucieczka"  reż. Monika Kuczyniecka (animacja)


Nagrodą dla zwycięzcy - zdobywcy tytułu OFFOWE ODKRYCIE ROKU - jest statuetka Kino Polska i opieka medialna telewizji przez cały 2010 rok.

Informacje o nominowanych filmach i ich twórcach:

"All secrets" reż. Tomasz Suski
"All Secrets" - pełnometrażowy debiut Tomasza Suskiego, którego scenariusz jest inspirowany fragmentem "Czarnych Oceanów" Jacka Dukaja został właśnie ukończony. Zdjęcia powstawały na przestrzeni dwóch miesięcy w Edynburgu i Cumbrii.
Maria opiekuje się swoją śmiertelnie chorą matka. Z czasem stan kobiety pogarsza się na tyle, że Maria nie jest w stanie sobie z wszystkim poradzić. Pewnego dnia postanawia zadzwonić na infolinię dla ludzi w podobnej sytuacji, jednak po drugiej stronie słuchawkę podnosi Black - ekscentryczny artysta żyjący samotnie nad morzem. Przypadkowa rozmowa rozpoczyna długi związek przez telefon...
W rolach głównych wystąpili brytyjski aktorzy: Shakti Edwards (Maria), Ali de Souza (Black) oraz Liz McFarlane-Davie (Matka). Tomasz Suski poza pracą nad scenariuszem zajął się reżyseria, zdjęciami i montażem filmu. Koprodukcją filmu zajęło się Pilton Video z Edynburga (www.piltonvideo.org) oraz Reel5 (www.reel5.biz). Muzykę napisał Ralph Zurmuhle (www.ralph-music.com). Scenariusz oparto na krótkim fragmencie powieści Jacka Dukaja "Czarne Oceany", a dokładniej tzw. Pamiętniku Czarnego zawartego na stronach 65-71 w wydaniu SuperNovej, tekst dostępny jest również na oficjalnej stronie Jacka - dukaj.fantastyka.art.pl.
Tomasz Suski, urodzony w Warszawie w 1983, po ukończeniu studiów w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, przeniósł się na stałe do Edynburga, gdzie od dwóch lat pracuje jako operator i montażysta. Jego poprzedni krótkometrażowy film "Styl Życia" prezentowany był na wielu polskich festiwalach kina niezależnego (miedzy innymi Lato Filmów w Kazimierzu Dolnym). "All Secrets" jest jego pełnometrażowym debiutem.


"Monari" reż. Kasper Piasecki i Łukasz Augustyniak
Dokument przedstawia codzienne zmagania mieszkańców biednych dzielnic Nairobi na tle sytuacji miasta i kraju. Przewodnikiem jest tu David Monari oraz jego współpracownicy i młodzi wolontariusze z krajów Unii Europejskiej, w tym Polka - Hania Górnik. David w różnorodny sposób pomaga ubogim mieszkańcom Nairobi tworząc im warunki do godniejszego życia: aktywnie wspomaga rozwój małych przedsiębiorstw, pomaga kobietom i dzieciom zarażonym HIV, we współpracy z osiedlowymi organizacjami udziela porad i opieki lekarskiej, organizuje jedzenie dla sierot i chorych, kursy pisania czy umiejętności zawodowych dla młodzieży.
Realizatorzy filmu są młodymi ludźmi - w wieku studenckim; oboje wywodzą się z nurtu tzw. polskiego kina "offowego". Ich projekt ma charakter niekomercyjny i niezależny. Pozwoliło to na bezpośredni kontakt z bohaterami filmu i środowiskiem. Dzięki kameralności projektu autorzy uzyskali oryginalny efekt - ciepły i pełny realizmu reportaż z "wizyty" u kenijskich kolegów. W filmie usłyszeć można utwory wywodzącego się z Nairobi zespołu afro-fusion "Yunasi". Montażem zajął się ceniony filmowiec niezależny, Mathias Mezler.
Autorzy filmu, Kasper Piasecki i Łukasz Augustyniak, wywodzą się ze środowiska kina "offowego". Obaj są studentami czwartego roku filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.
Kasper Piasecki - ur. 2 września 1986 w Poznaniu, jest autorem kilku filmów, ale głównie operatorem kamery - pracował przy kilkudziesięciu amatorskich projektach. Uczestniczył w niezliczonej ilości warsztatów filmowych, m. in. kilkakrotnie w "Jednym Ujęciu" w Łebie. W latach 2003-04 brał udział w międzynarodowym projekcie "I will arrive tomorrow". Był członkiem AKF "AWA" i Studia Filmowego "Parasol". Jest autorem zdjęć do kilku filmów Mathiasa Mezlera. Zajmuje się także teorią filmu, filmu animowanego i komiksu.
Łukasz Augustyniak - ur. 7 czerwca 1986 w Wągrowcu, swój pierwszy film pokazał w 2003 roku na Konkursie Filmów Video "5 minut z życia". W 2006 uczestniczył w warsztatach filmowych poznańskiego CK "Zamek", a w 2007 w warsztatach dotyczących awangardy w sztuce, w Borkach k. Tomaszowa. Jest autorem kilku filmów, współpracował przy kilkunastu innych jako operator. Pracuje w poznańskim Kinie Muza.

"8 procent z niczego" reż. Przemek Filipowicz
Historia Andrzeja, pośrednika nieruchomości, który poprzez swoich klientów zostaje nieoczekiwanie wplątany w skomplikowaną intrygę miłosną.
Przemysław Filipowicz. Niezależny filmowiec z krakowskiej grupy Butcher's Films, od września 2009 student reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji UŚ.

"Tajemnica Alberta" reż. Wojciech Solarz
Trzech przyjaciół planuje skok.. Na co? Dokładnie nie wiadomo. Ale, nie to jest najważniejsze. W momencie kiedy ma dojść do ostatniej fazy realizacji tegoż właśnie przedsięwzięcia, okazuje się, że jeden z nich wszystkie pieniądze przeznaczone na akcję przeznaczał na... jesiotry! W jakim celu?
Wojciech Solarz w latach 1951-55 studiował dziennikarstwo na UW, w latach 1958-61 zajmował się krytyką filmową. Współpracował ze Studenckim Teatrem Satyryków w Warszawie jako autor tekstów, aktor i reżyser.

"Ucieczka" reż. Monika Kuczyniecka (animacja)
Animowana impresja na temat ucieczki. Klipofilm do pieśni "Ucieczka z wesołego miasteczka"
Monika Kuczyniecka to gorące nazwisko polskiej animacji. Autorka jest absolwentką ASP Poznań. Swoje filmy realizuje w technice animacji postaci z plasteliny. "Ucieczka" jest kwintesencją dotychczasowych prac autorki - bajecznie kolorowe animacje z plasteliny pokazują wielką wyobraźnię i biegłość techniczną. Bydgoszczanka robi z plasteliną co chce, wydobywa z niej całą galerie postaci, nastrojów i gestów. Świetna technika autorki doskonale harmonizuje też z muzyką - częstokroć jej prace to teledyski. "Plastelina jest jak moja druga skóra, drugie serce, (prawdopodobnie jedyny mózg). Poruszam, formuję, pieszczę i ugniatam plastelinę z pasją i oddaniem..." - opowiada o sobie na własnym profilu na myspace.com. Takie animacje jak "Renifer bezkostny", czy "Tadzik kładzie panele" zdradzają wielki talent.

***

Internetowe Nagrody Filmowe przyznane zostaną po raz 10. W dwuetapowym głosowaniu czytelnicy Stopklatki i widzowie telewizji Kino Polska wybiorą laureatów w 12 kategoriach. Są to:

1. Najlepszy Film
2. Najlepszy Film Polski
3. Najlepszy Film Animowany
4. Najlepsza Kreacja Aktorska
5. Wydarzenie
6. Najlepszy Serial Telewizyjny
7. Najlepsza Scena Filmowa
8. Czarny Charakter
9. Najlepsze wydawnictwo DVD/Blu-ray
10. Najgorszy Film, kategoria pod patronatem serwisu Plotek
11. Offowe Odkrycie Roku, kategoria pod patronatem Telewizji Kino Polska
12. Kategoria specjalna: Najlepszy z Najlepszych

 29  rozpoczął się II etap Internetowych Nagród Filmowych, w którym czytelnicy Stopklatki, Plotka i widzowie Telewizji Kino Polska wskażą swoich faworytów. Głosować można do 24 lutego. 26 lutego poznamy laureatów Internetowych Nagród Filmowych 2009.

Spośród osób, które zagłosują, rozlosowanych zostanie wiele atrakcyjnych nagród.

/więcej info: www.stopklatka.pl/

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:





Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 159