FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Na co będzie stać TVP Kultura?
Z kraju

Najstarszy program TVP Kultura "Informacje kulturalne" może spaść z anteny. Na razie ostatni odcinek ma być wyemitowany w piątek (godz. 17.30). Jego dalsze losy zależne są od ewentualnego finansowania zewnętrznego, bo stacji na niego nie stać. 15-minutowe "Informacje kulturalne" to jedyny dobry program informacyjny w telewizji publicznej, który na bieżąco śledził wydarzenia polskiej kultury

W ubiegłym roku został nagrodzony Gwarancją Kultury jako ulubiona audycja widzów TVP Kultura. Istniał od początku powstania kanału, czyli od kwietnia 2005 r. Najpierw był popołudniówką nadawaną codziennie od poniedziałku do piątku. Rok temu zniknął z anteny ze względu na drastycznie zmniejszony budżet stacji (TVP Kultura wstrzymała wtedy produkcję większości własnych programów). Potem - dzięki dofinansowaniu od Narodowego Centrum Kultury - audycja wróciła do ramówki, ale tylko z jedną emisją tygodniowo. Teraz na "Informacje kulturalne" znowu w telewizji publicznej brakuje pieniędzy.

TVP Kultura od kilku lat ma problemy finansowe, bo zarząd Telewizji Polskiej - który ostatnio zainwestował np. w kanał TVP Seriale - nie przyznaje jej funduszy umożliwiających normalną produkcję. Z naszych informacji wynika, że rocznie TVP Kultura dysponuje budżetem ok. 10 mln zł ("Jedynka" czy "Dwójka" mają po kilkaset mln zł). W ubiegłym roku kulturalna stacja nadawała głównie archiwalia i programy powtórkowe, choć oglądaliśmy tam też świetnie pokazywany i komentowany Konkurs Chopinowski oraz najlepsze kino artystyczne. Pojedyncze produkcje (spektakle teatralne czy "Kwestionariusze kultury") finansowane były z budżetu ministra kultury i powstawały we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Teraz ta współpraca została wstrzymana. Kanał czeka na ponowne dofinansowane ze strony ministra Bogdana Zdrojewskiego, który obiecał przekazanie na programy kulturalne - podobnie jak w ubiegłym roku - 3 mln zł ze swojego budżetu.Obecnie TVP Kultura stać na produkcję kilku skromnych audycji własnych, w tym: „ Tygodnika kulturalnego”, „Czytelni”, miesięcznika literackiego „ Od słowa do słowa” czy „ Rozmów istotnych” (w najbliższym czasie zobaczymy rozmowę m.in. z filozofem Władysławem Stróżewskim). Na antenę wróciła także sobotnia „ Archiwizja, czyli po trochu wyciągane z lochu” Wojciecha Manna i Grzegorza Wasowskiego i „ Niedziela z ” z udziałem gości w studiu. Najbliższe wydania będą poświęcone m.in. Maryli Rodowicz, Jackowi Bławutowi, Ewie Dałkowskiej, Jerzemu Treli i twórczości Krzysztofa Kolbergera. TVP Kultura wspiera też młodych filmowców - obecnie na antenie trwa II edycja festiwalu telewizyjnego Kult Off Kino. Wiosną stacja pokaże dwie rejestracje teatralne sponsorowane przez samorządy miast: „ Zmierzch bogów” w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz „ Lalkę” w reż. Wojciecha Kościelniaka z Teatru Muzycznego w Gdyni. Zobaczymy także sztukę „ Sprzedawcy gumek” Hanocha Levina w reż. Artura Tyszkiewicza z Teatru Imka w Warszawie, która zostanie zarejestrowana w katowickim studiu telewizyjnym w ramach festiwalu Interpretacje. A wcześniej, jeszcze w lutym, w TVP Kultura wielkie święto animacji - 11 filmów japońskich mistrzów ze studia Ghibli (w tym m.in. obrazy Hayao Miyazakiego) oraz GajosFest - filmy, spektakle i wywiady z Januszem Gajosem (każdy wtorek lutego od godz. 18 do 22).


Filmowa Góra za www.wyborcza.pl
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356