FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Polski ciemnogród czyli cenzura na kulturę powraca
Z kraju

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła dziś jednogłośnie uchwałę, w której stwierdziła, że Nergal jest zagrożeniem dla Polski równie wielkim jak Al-Kaida. W uchwale czytamy od razu na początku: Komisja Kultury i Środków Przekazu uznaje, że obecna sytuacja w Telewizji Polskiej S.A. stwarza poważne zagrożenie dla ładu demokratycznego w Polsce.Dalej posłowie narzekają, że: W TVP S.A. doszło do bezprecedensowego ograniczenia wolności słowa i swobody debaty publicznej. Wielomilionowe audytorium o światopoglądzie konserwatywnym zostało pozbawione oferty programowej a opinia publiczna dostępu do pełnego spektrum poglądów.

Jest to stan niezgodny z konstytucyjnymi zasadami równości wobec prawa oraz swobodnego dostępu do informacji.  Na tym samym wdechu, dokładnie w następnym zdaniu, posłowie żądają więc, by TVP zapraszała więcej gości reprezentujących większe spektrum poglądów. A nie... przepraszam bardzo... W obronie wolności słowa i swobody debaty publicznej posłowie żądają, by TVP zapraszała mniej gości o węższym spektrum poglądów: Komisja Kultury i Środków Przekazu z głębokim niepokojem przyjęła zgodę Zarządu Telewizji Polskiej S.A. na udział w programie "The Voice of Poland" emitowanym w TVP2 satanisty publicznie obrażającego chrześcijańskie wartości.

Co więcej - obecność Adama Darskiego w programie muzycznym, w którym w ogóle nie opowiada on o swej własnej karierze muzycznej lecz wypowiada się o talentach muzycznych innych osób, stanowi "poważne zagrożenie dla ładu demokratycznego w Polsce". Dla posłów to sprawa kluczowa, bo znalazła się już w pierwszym zdaniu uchwały. Uchwały, która kończy się zdaniem, że obecność Nergala w programie " podważa wartości stanowiące o rozwoju demokratycznego społeczeństwa".

Naiwnie do tej pory myślałem, że zagrożeniem dla polskiej demokracji są: terroryści z Al-Kaidy, anarchiści budujący w piwnicy bombę z nawozów sztucznych, zapaść finansów publicznych, rosyjscy oligarchowie i chińscy szpiedzy, politycy wzywający do likwidacji wyborów i ustanowienia króla, kibole wyzywający czarnoskórych piłkarzy od małp oraz wariaci strzelający do ludzi pracujących w biurach poselskich.

Jakże się myliłem. Największym dziś zagrożeniem dla demokracji w Polsce, tak dużym, że poświęcają mu czas niezwykle przecież zajęci walką o kolejne cztery lata państwowej posady posłowie, jest facet biegający po scenie w mocnym make-upie, którego nigdy żaden sąd nie skazał za złamanie w związku z jego działalnością publiczną jakiegokolwiek prawa, a który co roku płaci wielkie podatki i nie zabiega o pomoc socjalną czy przywileje emerytalne.

Za uchwałą głosowali - rzeczywiście jednogłośnie - posłowie PiS. Tylko oni byli na sali. Posłowie PO i PJN wyszli przed głosowaniem. Szkoda, bo obowiązkiem posłów powinno być głosowanie przeciwko głupim uchwałom, a uciekanie przed wyrażeniem własnej opinii.

Filmowa Góra za www.wyborcza.pl


 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 73