FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Agnieszka Holland pisze dla Wajdy scenariusz o Wałęsie
Z kraju
ImageWe wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy, iż Andrzej Wajda przymierza się do realizacji filmu biograficznego o Lechu Wałęsie, legendzie polskiego ruchu antykomunistycznego. Będąc w Berlinie reżyser potwierdził te plany i poinformował, iż scenariusz pisze Agnieszka Holland...

Uzasadniając chęć realizacji filmu Wajda powiedział: To co mnie dziś zasmuca i wzbudza złość to ataki na wielkiego bohatera jakim był Lech Wałęsa przez ludzi, którzy są nikim w porównaniu z nim. Wajda nie wykluczył, że historia Wałęsy zostanie opowiedziana z punktu widzenia jego żony Danuty – kobiety zajętej wychowywaniem wielu dzieci, podczas gdy jej mąż jest ciągle nieobecny albo działając w związku zawodowym albo przebywając w więzieniu.

Lech Wałęsa uważany jest za jedną z najważniejszych osób, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. Przewodniczący Solidarności, laureat pokojowej nagrody Nobla, prezydent niepodległej Polski. W ostatnich czasach musi się jednak bronić przed oskarżeniami o kolaborowanie z reżimem komunistycznym.

(Marcin Pietrzyk, Filmweb)

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 391