FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Łódzka Filmówka jedzie do Edynburga
Z kraju
Po raz pierwszy w historii Szkocji na wielu scenach Edynburga zagości polska kultura. W dniach 20-26 kwietnia odbędzie się Festiwal Kultury Polskiej w Edynburgu. Organizatorzy przygotowali blisko 20 wydarzeń kulturalnych.
Fundacja Łódź-Edynburg, jako partner festiwalu, pragnie przybliżyć odbiorcom historię i kulturę miasta Łodzi. Fundacja od miesiąca intensywnie współpracuje z podmiotami i środowiskami edynburskimi, organizując spotkania dla radnych obu miast (wizyta 8-10 marca br.), czy angażując artystów i znane łódzkie osobistości w działania kulturalne, które odbywają się w Edynburgu.

We współpracy z Biurem Promocji i Współpracy z Zagranicą, Fundacja Łódź-Edynburg przygotowała następujący program promujący Łódź.

Na zaproszenie Edynburskiej Szkoły Filmowej - Screen Academy, dokonania i talent łódzkich studentów z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej im. Leona Schillera, zostaną pokazane w przekrojowym pokazie filmowym “Then and Now". W spotkaniu udział weźmie rektor szkoły Robert Gliński i Filip Bajon - dziekan wydziału reżyserii. Stworzyliśmy szansę na spotkanie rektorów dwóch uczelni filmowych Łodzi i Edynburga, z nadzieją, że przyniesie ono owoce w postaci kolejnych wybitnych dzieł filmowych i teatralnych - piszą organizatorzy.

Pokazowi filmów towarzyszyć będzie prezentacja wystawy "Atelier'72" zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu Edynburskim w 1972 roku przez Honorowego Obywatela Łodzi Richarda Demarco, oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. (25 kwietnia, 14.00 -17.00, Screen Academy).

Spotkanie z wybitnym podróżnikiem Piotrem Pustelnikiem, który zaprezentuje swoje górskie dokonania i opowie o najciekawszych i najbardziej ujmujących przygodach, pokaże zdjęcia i film ze swojej ostatniej wyprawy na szczyt Annapurna i zaprosi widownie festiwalu na Explorers Festival do Łodzi.

Dodatkowym elementem promującym Łódź będzie udział trzech wybitnych absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej (Gliński, Bajon) w otwarciu Film Mountain - Independent Film Festival (24 kwietnia, 19.00, Bovery Hall) oraz prezentacja wielkoformatowych portretów artystów związanych z Łódzką Szkołą Filmową.

Ważnym wydarzeniem Festiwalu będzie koncert absolwenta łódzkiej Akademii Muzycznej Aleksandra Kudajczyka w Edinburgh Society of Musicians. Warto podkreślić fakt, że Kudajczyk został po raz pierwszy zaprezentowany w Edynburgu przez Richarda Demarco, Honorowego Obywatela Łodzi (24 kwietnia, 19 - 20.30).

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 391