FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


OSKARIADA 2009 odwołana !
Z kraju
Miasto Stołeczne Warszawa cofnęła pieniądze na organizację festiwalu 17 kwietnia.
Stowarzyszenie „FILMFORUM” oraz Fundacja Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy „LATERNA MAGICA”, organizatorzy Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych OSKARIADA im. Jana Machulskiego z przykrością informują, iż z powodu nieprzyznania (bez podania przyczyny) środków Miasta Stołecznego Warszawy na realizację tego projektu, organizatorzy festiwalu zmuszeni są go odwołać. Impreza nie odbędzie się w tym roku w Warszawie. Tym samym nie zostaną na razie przyznane OFFskary 2009 dla najlepszych niezależnych filmów minionego roku. W czasie Oskariady miała zostać też uroczyście wręczona nagroda dla Offowego Odkrycia Roku, przyznawanego przez czytelników Stopklatki i widzów Telewizji Kino Polska.

Tak ważne wydarzenie wymaga utrzymania skali organizacyjnej Festiwalu na odpowiednim poziomie. Niestety Miasto Stołeczne Warszawa finansujące Festiwal w znaczącym stopniu od 5 lat, podjęło w tym roku decyzję o wstrzymaniu dofinansowania, co w chwili obecnej wyklucza możliwość realizacji Festiwalu w Stolicy.

Organizatorzy w swojej informacji prasowej podają:
„Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych było jednym z najważniejszych festiwali kina niezależnego w Polsce. Co roku dawało możliwość zaprezentowania kilkudziesięciu najlepszych filmów fabularnych (także animacji) jakie powstały w kraju i za granicą, a ich twórcy mieli niepowtarzalną szansę do skonfrontowania swojej twórczości zarówno z profesjonalnym jury, jak i innymi autorami oraz żywiołową publicznością (w ubiegłym roku nasz Festiwal odwiedziło 4 tysiące widzów). W ramach imprezy odbywały się także retrospektywy festiwali partnerskich, między innymi z: Japonii, Czech, Słowacji, Słowenii, Francji, Wielkiej Brytanii. Prowadzone były także warsztaty mające na celu edukację filmową młodzieży. Festiwal był wydarzeniem niekomercyjnym, wstęp na wszystkie projekcje był bezpłatny.   

Decyzja Biura Kultury Urzędu Miasta jest dla nas niezrozumiała, gdyż Festiwal był niejednokrotnie zaliczany do grona najistotniejszych i najbardziej wartościowych przedsięwzięć kulturalnych w mieście, co potwierdziła Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz, obejmując nad imprezą patronat. W piśmie z dnia 25 marca 2009 roku Gabinet Pani Prezydent informuje: „Pani Prezydent obejmie swoim patronatem to cenne przedsięwzięcie, które jest jednym z najważniejszych w Polsce festiwali prezentujących międzynarodowe kino niezależne”. Co roku Festiwal dostawał też pochwały od miejskich urzędników za bezbłędne raportowanie i rozliczanie się z realizacji zadania

Po 7 latach, ogromnych starań i pracy  jaką włożyli organizatorzy w rozwój i promocję młodych twórców filmowych, Festiwal kończy swoją działalność w Stolicy. Opieszałość urzędników i nieprecyzyjne informowanie organizacji pozarządowych startujących
w konkursie dotacyjnym,  doprowadziło w rezultacie do nieprzyznania dotacji na 5 dni przed Festiwalem. Decyzja ta wydaje się nam wielce niesprawiedliwa i powinna zostać szczegółowo wyjaśniona. Naraziła Stowarzyszenie na straty finansowe oraz moralne. Odbudowanie autorytetu Festiwalu w oczach współorganizatorów, sponsorów i partnerów, może okazać się niezwykle trudne lub nawet niemożliwe.

Jesteśmy tym bardziej rozczarowani, ponieważ zaplanowane uroczystości związane
z nadaniem imienia Jana Machulskiego – współtwórcy tego Festiwalu, zarówno festiwalowi jak i Nagrodzie Polskiego Kina Niezależnego „OFFskar”, nie dojdą do skutku. Mieliśmy ogromną nadzieję na to, że kontynuacja Oskariady oraz nagród „OFFskara” w tym nowym wydaniu nabierze dużo większego prestiżu, a laureatów zainspiruje do wielu nowych działań. Przekonani byliśmy bowiem, że nagroda pod takim patronatem będzie nie tylko mobilizować twórców, ale także ich zobowiązywać.

Fakt, że w ramach Festiwalu przyznawane są doroczne Nagrody Polskiego Kina Niezależnego nakłada na organizatorów ogromną odpowiedzialność wobec twórców filmowych oraz innych odbywających się w Polsce imprez promujących kino niezależne (nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego przyznaje siedem kluczowych festiwali filmowych odbywających się na terenie całego kraju). Zachowanie pełnej ciągłości Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych oraz należytego poziomu tej imprezy jest niezwykle istotne dla całego polskiego kina. Dlatego w chwili obecnej prowadzone są rozmowy na temat przeniesienia konkursu festiwalowego oraz ceremonii wręczenia Nagród Polskiego Kina Niezależnego do innego miasta. Warszawa traci ważną, jedyną w swoim rodzaju imprezę, dzięki której na wiele lat zyskała tytuł stolicy europejskiego kina niezależnego.

Nadmieniamy także, ze Urząd Miasta nie dofinansuje w tym roku także 7. Europejskiego Festiwalu Młodego Kina, projektu promującego najmłodszych filmowców amatorów, którzy nie ukończyli 26 roku życia i nie są studentami Wyższych Szkół Filmowych.”

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 391