FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Nieudany bojkot Telewizji
Z kraju

Na nic się zdały wezwania środowisk twórczych do bojkotu TVP w dniu 3 maja. Widownia telewizji publicznej nie tylko nie spadła, ale Jedynka i Dwójka były tego dnia najchętniej oglądanymi stacjami.W kwietniu na łamach "Gazety Wyborczej" reżyser Krzysztof Krauze zachęcał, żeby 3 maja w ramach bojkotu nie oglądać programów TVP. - Dziś jej społeczną misję realizują ludzie, których zapewne nie wpuścilibyście do domu – argumentował. Przeciwko rządzonej przez p.o. prezesa Piotra Farfała telewizji wypowiadali się też m.in. Andrzej Wajda i Agnieszka Holland.

 Ponadto zespół Strachy Na Lachy i Kazik wycofali się z organizowanego przez TVP plebiscytu Superjedynki, a malarz Wilhelm Sasnal zbojkotował galę wręczenia nagród przyznawanych przez TVP Kultura.
Mimo tej krytyki – a także słonecznej pogody podczas tegorocznego długiego weekendu (rok temu padał deszcz) - w niedzielę 3 maja TVP 1 i TVP 2 miały w sumie średnio 2,95 mln widzów, niewiele mniej niż tego dnia w ub.r. (2,96 mln). Sama Jedynka przyciągnęła 1,80 mln widzów, o 90 tys. więcej niż w ub.r. Hitem tego dnia i zarazem najchętniej oglądanym programem tegorocznej majówki był serial "Ranczo" - zgromadził 7,77mln widzów. 3 maja programy TVP wyprzedziły Polsat (895 tys. widzów) i TVN (889 tys.).
Co ciekawe, kanał TVP Kultura w niedzielę miał prawie trzykrotnie większy udział w rynku niż przed rokiem: 0,42 proc. wobec 0,14 proc. Tego dnia emitował m.in. film "C.K. Dezerterzy" i „Pana Tadeusza" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
– To świadczy o bezradności środowisk twórczych wobec propagandowej machiny telewizji. Nie udało się poruszyć opinii publicznej. Wygrała mentalność grillowa: ludzi nie obchodzi, kto rządzi TVP, dopóki mają ulubiony serial. A przecież to wstyd, żeby telewizją publiczną kierował człowiek z taką przeszłością (Piotr Farfał był członkiem Młodzieży Wszechpolskiej – przyp. red.) – komentuje nieudany bojkot Krzysztof Krauze. – Jeżeli politycy nie zajmą wyraźnego stanowiska w tej sprawie, nic się nie zmieni – dodaje. Dane o oglądalności: AGB Nielsen Media Research.

(źródło www.onet.pl)

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 391