FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Ludzie kultury bronią TVP Kultura
Z kraju
Wybitni artyści i ludzie kultury domagają się gwarancji istnienia TVP Kultura. Chcą, by zapisano je w nowej ustawie medialnej. W obecnym projekcie jest mowa o tym, że telewizję publiczną tworzą program I, II i TVP Polonia. SLD i PSL starają się, by do ustawy dopisać TVP Info. O TVP Kultura politycy zapomnieli. Stowarzyszenie Film 1,2 wystosowało list otwarty przeciwko likwidacji TVP Kultura. Podpisało się już ponad 400 osób. Adres: www.film12.org.pl.
 
Oto fragmenty listów poparcia:
Maja Komorowska (aktorka): "Nie można nie wspierać takiej sztuki, która zmusza do intelektualnego wysiłku i która każe nam mierzyć się ze sobą, ze światem. TVP Kultura może nam w tym pomóc. To redakcja, która stworzyła nowe dziennikarskie wzorce, informuje, edukuje i inspiruje do debat publicznych, przy czym robi to z klasą. TVP Kultura nie tylko powinna istnieć, ale należy zagwarantować jej wszelkie warunki do prężniejszego działania i łatwiejszej dostępności". Jan Peszek (aktor): "TVP Kultura jest zjawiskiem unikatowym. To programy tej właśnie redakcji przypominają o istnieniu dobrego gustu, ważnych tematów, wyrażanych językiem coraz rzadziej obecnym w życiu publicznym, to znaczy niepoddającym się wszelkiego rodzaju deformacjom. TVP Kultura pozwala mieć nadzieję, że nie musimy być spychani na krawędź mroku duchowego, w którym mechanizmy rynkowe i podejrzane prawa tzw. oglądalności są jedynym wskaźnikiem decydującym o kształtowaniu kultury społeczeństwa".

Krzysztof Zanussi (reżyser): "Większość rozwiniętych krajów Europy posiada podobne kanały. Mimo wszystkich słabości polski kanał TVP Kultura pozytywnie przeciwdziała kulturalnemu pustynnieniu kraju".

Tadeusz Lubelski (historyk filmu, profesor UJ): "Słyszę czasem głosy, że TVP Kultura jest nieszczęściem telewizji, bo zamyka problematykę kultury artystycznej i tzw. sztuki wyższej w getcie ograniczonego kręgu odbiorców. Nie przekonuje mnie ta argumentacja, bo nie ma powodów, aby sądzić, że gdyby tego kanału nie było, TVP 1 i TVP 2 sztuką i kulturą zajmowałaby się w większym stopniu - raczej nie zajmowałaby się nimi wcale.
Chodzi też o kulturę życia codziennego, którą kanał TVP Kultura lansuje. Tylko tam można obejrzeć spokojną rozmowę, w toku której uczestnicy słuchają się nawzajem, a nie obrzucają inwektywami. Tylko tam można być pewnym bezbłędnej polszczyzny i oprawy plastycznej w dobrym guście".
 
(źródło:www.stopklatka.pl)
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 391