FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Nasi Patroni - Holland i Zanussi wsparci przez PISF
Z kraju
Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił wyniki II sesji naborów wniosków w Programach Operacyjnych Produkcja Filmowa i Rozwój Projektów. Wsparcie otrzymali nasi Patroni Honorowi IV Festiwalu Filmowego Kino Niezależne Filmowa Góra Agnieszka Holland i Krzysztof Zanussi, a także m.in. Waldemar Krzystek, Piotr Dumała, Michał Rosa, Wojciech Smarzowski, Piotr Trzaskalski, Małgorzata Szumowska, Olaf Lubaszenko, Peter Weir oraz debiutujący Filip Marczewski.

 Oto komunikat PISF w sprawie wyników II sesji naborów wniosków w Programach Operacyjnych Produkcja Filmowa i Rozwój Projektów:

Po zapoznaniu się z wynikami pracy Ekspertów oraz treścią projektów filmowych Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ogłasza listę projektów, które uzyskały środki PISF oraz listę tych, które przechodzą do następnej sesji z powodu niewystarczających środków finansowych.

Podczas II sesji 2009 r. rozpatrzono 202 wnioski, 124 wnioski o dofinansowanie z PO Produkcja Filmowa i 78 wniosków o dofinansowanie w ramach PO Rozwój Projektu.

W tej sesji rozpatrzono:

- 30 wniosków w ramach Priorytetu I DEBIUTY REŻYSERSKIE, w tym 10 projektów filmów fabularnych - 8 w produkcji krajowej na kwotę 11 000 000 PLN i 2 w koprodukcji międzynarodowej na kwotę 3 350 000 PLN, 12 projektów filmów dokumentalnych - 11 w produkcji krajowej na łączną kwotę 1 964 743 PLN i 1 w koprodukcji międzynarodowej na kwotę 194 995,46 PLN, 3 projekty animowane - 2 w produkcji krajowej na kwotę 389 955 PLN oraz 1 w koprodukcji międzynarodowej na kwotę 237 914 PLN.

Z poprzedniej sesji zostało przeniesionych 5 wniosków, w tym 1 projekt filmu fabularnego w produkcji krajowej na kwotę 1 000 000 PLN, 2 projekty w koprodukcji międzynarodowej na łączna kwotę 3 375 000 PLN oraz 2 projekty animacji na łączną kwotę 284 500 PLN.

- 26 wniosków w ramach Priorytetu II FILMY FABULARNE w tym 22 złożone w bieżącej sesji: 20 krajowych na łączną kwotę 43 356 614 PLN i 2 koprodukcje międzynarodowe na łączną kwotę 7 398 920 PLN. Z poprzednich sesji zostały przeniesione 4 projekty - w tym 3 produkcje krajowe na łączną kwotę 9 600 000 PLN i 1 koprodukcja międzynarodowa na kwotę 6 000 000 PLN.

- 42 projekty w ramach Priorytetu III FILMY DOKUMENTALNE w tym 34 projekty złożone w bieżącej sesji - 31 w produkcji krajowej na łączną kwotę 6 940 043 PLN i 3 projekty w koprodukcji międzynarodowej na kwotę 337 250 PLN. Z poprzednich sesji zostało przeniesionych 8 wniosków - 7 projektów krajowych na kwotę 3 907 840 PLN i 1 projekt w koprodukcji międzynarodowej na kwotę 1 620 000PLN.

- 15 projektów w ramach Priorytetu IV FILMY ANIMOWANE w tym 11 złożonych w bieżącej sesji - 10 w produkcji krajowej na kwotę 10 161 851 PLN i 1 projekt w koprodukcji międzynarodowej na kwotę 205 041 PLN. Z poprzednich sesji zostały przeniesione 4 wnioski - 3 produkcje krajowe na łączną kwotę 1 758 400 PLN i 1 koprodukcja międzynarodowa na kwotę 337 500 PLN.

- 10 wniosków w ramach Priorytetu WSPIERANIE PRZEDSIĘWZIĘĆ MNIEJSZOŚCIOWYCH PODEJMOWANYCH PRZEZ POLSKICH PRODUCENTÓW, w tym 8 złożonych w bieżącej sesji na kwotę 7 962 109 PLN i 2 wnioski przeniesione z poprzednich sesji na kwotę 2 210 264 PLN.

- 36 wniosków w ramach Priorytetu I DEVELOPMENT w tym 35 projektów złożonych na bieżącą sesję na łączną kwotę 2 885 069 PLN, oraz 1 projekt z poprzedniej sesji na kwotę 80 000 PLN.

- 42 wnioski w ramach Priorytetu II STYPENDIA DLA SCENARZYSTÓW złożone na bieżącą sesję na łączną kwotę 941 000 PLN.

OTO WYBÓR PROJEKTÓW, KTÓRE OTRZYMAŁY WSPARCIE PISF:

Program Operacyjny ROZWÓJ PROJEKTU
Priorytet: I Development - Fabuła (projekty dofinansowane)

KONGRES FUTUROLOGICZNY Scen./Reż.: Ari Folman
Wnioskodawca - Producent: OPUS-FILM Sp. z o.o.
Film na podstawie powieści "Kongres Futurologiczny" Stanisława Lema poruszający ważne tematy w życiu współczesnego człowieka, jego lęki, obawy, fobie, zagubienia.

HANEMANN Scen./Reż.: Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz
Głębokie studium psychologii niemieckiego lekarza anatomii, Gdańszczanina, rzucone na tło losów Wolnego Miasta Gdańska w latach 30-tych, w czasie wojny i tuż po niej, kiedy przechodzi ono w polskie ręce - w filmie według powieści Stefana Chwina zatytułowanej "Hanemann".

PRÓBY OGNIA Scen./Reż.: Michał Rosa
Projekt scenariusza filmu fabularnego o ostatnich czterech latach życia Józefa Kurasia - "Ognia" - jednej z najbardziej barwnych, a jednocześnie kontrowersyjnych postaci polskiej historii XX wieku, twórcy największej grupy oporu antykomunistycznego w Polsce, niekwestionowanego władcy Podhala.

Program Operacyjny PRODUKCJA FILMOWA
Priorytet I Debiuty reżyserskie - film fabularny (projekty dofinansowane)

SALA SAMOBÓJCÓW Jan Komasa
Dominik - licealista, syn robiących karierę w polityce i modzie rodziców, upokarzany przez kolegów i pobity przez dresiarzy (nagrane komórką video z tego incydentu pojawia się w Internecie) przestaje chodzić do szkoły, zamyka się we własnym pokoju i wkracza w internetowy świat Second Life'u, gdzie w "Sali Samobójców", odnajduje ludzi, którym tak jak i jemu odechciało się żyć. Tylko on jednak ich przygotowania do śmierci wziął całkowicie poważnie.

YUMA Piotr Mularuk
"Yuma" to dramat kryminalny opowiadający o wzlocie i upadku Zygi - dwudziestokilkulatka, który w czasach wielkiego przełomu, w niespokojnym okresie transformacji systemowej na początku lat 90-tych, staje się groźnym gangsterem na pograniczu polsko-niemieckim.

Z PIEKŁA RODEM reż. Michał i Józef Skolimowscy
Na balu maskowym u ekscentrycznego wydawcy młody pisarz, Marek Newski, dowiaduje się, że jego debiut powieściowy zostanie wydany. Z radości upija się, mieszając w dodatku alkohol z lekami i następnego dnia nie jest w stanie przypomnieć sobie co się wydarzyło… W parę miesięcy później udaje się do wróżki i w stanie głębokiej hipnozy zwierza się z obaw, że na balu zamordował swojego niegdyś najlepszego przyjaciela…

Priorytet II Produkcja filmów fabularnych (projekty dofinansowane)

80 MILIONÓW Waldemar Krzystek
Osią fabularną filmu jest opowieść o spektakularnej akcji opróżniania kont związkowych - na łączną kwotę tytułowych 80 milionów złotych - na 10 dni przed wprowadzeniem Stanu Wojennego. Ukryte na poddaszu Pałacu Biskupiego pieniądze umożliwią potem dynamiczną działalność podziemia.

SPONSORING Małgorzata Szumowska
Historia trzech kobiet żyjących w Paryżu. Każda z nich jest inna, każda na innym stopniu społecznej drabiny. Dwie sprzedają swoje ciało, by aspirować do lepszego świata, do wyższej pozycji w konsumpcyjnym, kapitalistycznym społeczeństwie. Jedna już tam jest i również w jakimś sensie sprzedaje siebie, idąc na kompromisy w imię utrzymania swojego życia w dobrobycie.

TABU Filip Marczewski /debiut/
Głowni bohaterowi filmu to kilkunastoletni chłopiec, Tadek, zakochany w swej starszej siostrze, oraz zafascynowana nim, romska piękność, jego rówieśniczka, Irmina. Całość rozgrywa się w ciągu kilkunastu upalnych letnich dni w Południowej Polsce, na tle rywalizujących ze sobą społeczności Romów i polskich neofaszystów.

GOŚCIE Adek Drabiński
Sierpień 1939 roku. Hrabia Maksymilian Orański bogaty polski arystokrata wraca do kraju z wyprawy antropologicznej na Nową Gwineę. Zastaje swój pałac opuszczonym - matka i żona z córeczką wyjechały do Szwajcarii. W pałacu jedynym lokatorem okazuje się młodszy kucharz Olo.

RÓŻA Z MAZUR Wojciech Smarzowski
Historia Róży i Tadeusza, której akcja toczy się w latach 1945-46 na terenie starego pogranicza polskopruskiego, czyli na ziemiach przyznanych po II wojnie świtowej. Ona Mazurka, czy może Niemka, która doznała najcięższych krzywd ze strony Rosjan, on Polak, któremu wojna i okupacja zrujnowały życie.

REWIZYTA Krzysztof Zanussi
"Rewizyta" jest filmem od dalszych losach bohaterów Krzysztofa Zanussiego z lat siedemdziesiątych: "Życia rodzinnego", "Barw ochronnych" i "Constansu". Na film składają się obszerne fragmenty tych filmów oraz wywiady jakie przeprowadza z bohaterami, główny bohater filmu "Serce na dłoni".

MARKUS Piotr Trzaskalski
Markus, osiemnastoletni, opóźniony w rozwoju, autystyczny chłopiec mieszka z babcią i stryjem w starej czynszowej kamienicy na obrzeżach Łodzi. Pracuje dorywczo przy budowie dróg. Pewnego dnia w życiu Markusa pojawia się Anka - studenta psychologii, roznosząca wśród mieszkańców ankietę.

ŻEBERKA Z WŁOSKIMI ORZECHAMI Olaf Lubaszenko
Bohaterem tej komedii jest dobiegający trzydziestki Piotr, utalentowany, ale niezdyscyplinowany kucharz. Po kolejnym eksperymencie kulinarnym zostaje wyrzucony z restauracji, w której pracował. Na szczęście pojawia się nowa okazja - Piotr dostaje angaż w nowo otwartej restauracji "Niespodzianka"…

Priorytet IV Produkcja filmów animowanych (projekty dofinansowane)

DOKTOR CHARAKTER PRZEDSTAWIA Piotr Dumała
Utrzymana w tonie absurdalnego humoru parodia, popularnych w latach 60. programów telewizyjnych w rodzaju "Tele-Echa", w których prowadzący rozmawiał z tak zwanym "ciekawym człowiekiem". Tytułowy Doktor Charakter przedstawia w swoim programie zaproszonych gości: człowieka w pastylce, mysz-hipnotyzera, wynalazcę maszynki do golenia sprężonym powietrzem, nauczyciela mrówek oraz człowieka zawieszonego na kołku. Animacja rysunkowa wykonana w technologii 2D.

DŁUGI WEEKEND Tadeusz Wilkosz
Zabawki znane z filmu "Tajemnica kwiatu paproci" zostają same w przedszkolu na długi majowy weekend. Muszą stawić czoła dresiarzom, którzy usiłują spieniężyć książki wyniesione z przedszkola. Sprzymierzeńcami zabawek w tej walce są postacie znane z polskich bajek: Krawiec Niteczka, Baba Jaga, Czerwony Kapturek. Film realizowany w technice lalkowej animacji poklatkowej.

Priorytet V Wspieranie przedsięwzięć mniejszościowych podejmowanych przez polskich producentów (projekty dofinansowane)

DZIECI PANI IRENY John Kent Harrison
Film oparty na książce "Matka dzieci Holocaustu" Anny Mieszkowskiej, opowiada o działalności Ireny Sendlerowej podczas II wojny światowej, która wraz z grupą współpracowników zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z warszawskiego getta.

THE WAY BACK Peter Weir
Epicka opowieść o brawurowej ucieczce z sowieckiego łagru Janusza, polskiego żołnierza kampanii wrześniowej z 1939 roku, który wraz z sześcioma więźniami podejmuje się rzeczy w zasadzie niemożliwej: przejścia ponad 8 tyś. km z obozu pod Jakuckiem do Indii, przez Mongolię, pustynię Gobi, Tybet i Himalaje.

LIDICE Alice Nellis
Lidice, miejscowość w Czechach, II wojna światowa. Losy trzech mężczyzn, których bardzo osobiste przeżycia i decyzje wpływają na los całego miasteczka. Wojna nie dotyka ich bardzo dotkliwie do czasu, gdy w zamachu ginie Reinhard Heydrich, protektor Rzeszy. Film jest oparty na autentycznych wydarzeniach, związanych z eksterminacją ludności we wsi Lidice w czasie II wojny światowej.
 

Zestawienie decyzji o dofinansowaniu wniosków złożonych na sesję 2(15)/2009 Programów Operacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zanjduje się na stronie www.pisf.pl
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:





Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 159