FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmowa Góra - Zgorzelec

Obok pięciu innych miast Zgorzelec w porozumieniu z Fundacją KOMBINAT KULTURY z Zielonej Góry otwiera w tym roku scenę festiwalową dla kina Niezależnego w ramach FILMOWEJ GÓRY 2007. Dzięki otwartości na działania kulturalne burmistrza Rafała Gronicza oraz wiceburmistrza Radosława Baranowskiego po raz pierwszy obserwujemy współdziałania kilku ośrodków animacyjnych w ramach wspólnego celu.

Miejski Dom Kultury zapewnił zaplecze organizacyjne oraz oprawę dla otwarcia Filmowej Góry.  4 lipca o godz. 20.00 w DKF „PoZa”  Zainaugurujemy Festiwal, filmem pt. „Klinika” w reżyserii Tomasza Wolskiego zdobywcy ubiegłorocznej nagrody „Małego Pagórka” w kategorii dokument – paradokument. Finał  wieńczącego lata nieustających projekcji odbędzie  w dniu 30 sierpnia o 20.30 tak jak i  rozpoczęcie w Miejski Domu Kultury.
Koordynatorem Festiwalu ze strony MDK jest Mariusz Tokarczyk. W myśl festiwalowej tradycji (gdyż Filmowa Góra miała już poprzednie edycje w Zielonej Górze), projekcje materiałów konkursowych odbywają się w punktach istotnych dla życia artystycznego miasta, w wolnej przestrzeni lub przyjaznych wnętrzach. Stąd też filmy obejrzymy w Kuźni i Piwnicy Staromiejskiej. W Restauracji, Galerii Kuźnia  (ul. Łużycka 23B) w każdą środę w godzinach wieczornych (począwszy od 5 lipca o g.20.30) nie tylko pokazy konkursowych materiałów wizualnych, ale i biesiadną atmosferę w urokliwych wnętrzach tej „jaskini”. Natomiast w Piwnicy Staromiejskiej (ul. Wrocławska 1) W czwartki począwszy od zmierzchu będziemy mieli okazje być pod prawdziwym wrażeniem  (począwszy od 12 lipca, godz. 20.30) 7 Diamentów (filmów) wg Witolda Leszczyńskiego, gdzie tuż przy Moście Staromiejskim przy pluskającej  rzece odpłyniemy w najskrytsze zakamarki duszy ludzkiej  pod osłona nieba. Poza festiwalową widownią nad  całością przebiegu atmosfery festiwalowej w naszym mieście śledzić będzie niżej podpisana i komentująca jako korespondent, Krystyna Myszkiewicz, zasiadająca również w Festiwalowym Jury.

Partnerstwo scen festiwalowych w Zielonej Górze, Gubinie i  Tarnowie, i Zgorzelcu wsparte zostanie transmisjami internetowymi, bieżącymi relacjami z miast oraz aranżacją wszystkich medialnych narzędzi, sprzyjających promocji zarówno kultury, jak i otwartych na kulturę władz i ośrodków animacyjnych w tych miastach. Zachęcamy zatem do śledzenia wrażeń festiwalowych i opisów istotnych punktów Filmowej Góry na stronie www.zgorzelec.filmowa-gora.pl , ale nade wszystko zapraszamy do uczestnictwa na żywo w Festiwalu Kina Offowego. 

                                                                                              Krystyna & Maniek

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356