FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmowe Eksperymenty.

ImageNiewielu widzów  miała tym razem zielonogórska scena Filmowej Góry. Z pewnością  na frekwencję zaważyła pogoda, ale i fakt, ze wtorek nie jest przecież filmowym dniem. Jednak różnorodność nadesłanych filmów była chyba wystarczająco satysfakcjonującą nagrodą dla najbardziej zagorzałych fanów kina niezależnego. Tak dużych rozgraniczeń, jeśli chodzi o formę obrazu, podjęty temat, rozpiętość techniczną i merytoryczną nie ma z pewnością żadna z pozostałych kategorii Filmowej Góry. Nadesłane prace  różniły się również wyraźnie pod wzgłędem dojrzałości artystycznej ich twórców. Choć na szczęście tych, którym selekcjonerzy festiwalu dali wyraźnie szansę zaistnienia pośród bardziej świadomych swoich działań artystów , widząc w nich być może nadzieję na rozwój, było naprawdę niewielu.

Niezbadane są obszary kina eksperymentu, toteż mieliśmy okazję zobaczyć impresje filmowe (np. 4AWARDS Kamili Chomicz - świadczący o dojrzałości i wrażliwości autorki, a przede wszystkim  jej miłości do tańca), manifesty filmowe (np. DRAP-coux Anny P. będący  jej autografem w dualistycznym świecie, prowokacje (BIUROFF grupy Dead Flaj Prodakszynz - twarda rzeczywistość zamknięta w prostej kresce), wysublimowane formy filmowe (PRZYPADEK MARKA K. Tomasza Pawlaka -gdzie ogrom pracy nad formą nieco może przygniata samo przesłanie), rozmach formy i dystans do siebie samego (MONODRAM Przemysława Adamskiego - autoanaliza psychologiczna przeprowadzona za pomocą animacji), czy teledyski (np.hip hopowej grupy DNM autorstwa Zdzisława Siwika). Co do tej ostatniej formy jedno jest pewne - Festiwal Kina Niezależnego Filmowa Góra woła o odrębną kategorię dla clipów w przyszłorocznej edycji.
Znalazł się i tak dojrzały artystycznie twórca, jak Jacek Kościuszko. Tak wszechstronny, że poza wymienionymi kierunkami realizacji wizji filmowej (JA, WORD AFTER WORD, CONSEQUENS OF WAR), możnaby mu jeszcze tylko dodać oryginalny dokument (MARATON - metaforycznie można by powiedzieć,że w kilkuminutowym filmie udało mu się zamknąć kilka kropel potu uczestników tytułowego biegu). Nazwisko już uznane i nie jest on z pewnością nowatorem, a konsekwentnie rozwiajającym się od lat twórcą filmowym.
Na uwagę z pewnością zasługłuje, też twórca,  już wymieniony - Tomasz Pawlak ( również POSZUKIWACZE ZAGINIONEJ ŁAWKI, PO DRUGIEJ STRONIE KOBIETY SĄ PIĘKNIEJSZE), a to z uwagi na fakt, że jego prace nie dość, że ukazują autora jako dojrzałego eksperymentatora, u którego widać ogrom włożonej pracy w swoje animacje, nie zapominając jednocześnie przy tym o wadze treści filmu, to jeszcze potrafi przekazać widzowi sporą dawkę dobrego humoru. I ze wstępnych obserwacji możnaby powiedzieć, że film z odpowiednią dawką komedii, jest chyba najbardziej oczekiwaną przez widza formą kina. Czy, tak jest faktycznie - przekonamy się dziś na pokazie KOMEDIA, HUMOR, PASTISZ. 

Image  

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356