FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Dokument i paradoklument - po projekcjach

ImageDOKUMENT i PARADOKUMENT to kategoria szczególna dla Filmowej Góry. Wszak z niej właśnie wyłoniono najlepszy film festiwalu ubiegłorocznej edycji - KLINIKA Tomasza Wolskiego. Doskonale, to pamięta zwłaszcza zielonogórska publiczność, jak i to, że ten styl w kinie niezależnym obfituje w dobre filmy. Tak było i tym razem, a pokaz konkursowy w Zielonej Górze ściągnął całkiem liczną publikę. Pomimo niebylejakiej konkurencji, jakim był koncert Casarii Evory. Widzowie jednak się nie zawiedli jeśli chodzi o jakość prezentowanych prac, a zaczęło się również muzycznie.

W POGONI ZA ACID DRINKERS Jarosława Blonki wyprodukowany przez FABRYCZNĄ ART, to hołd dla tego metalowego zespołu. Kuba Wojewódzki, Małgorzata Ostrowska, Maciej Maleńczuk, fani zespołu i sami wreszcie członkowie grupy udowadniali jakim, to niezwykłym zespołem dla polskiej sceny rockowej jest Acid Drinkers. I chyba im się to całkiem udało. I to był zresztą jeden z filmów który zwrócił szczególną uwagę zielonogórskiej publiczności. Również "muzycznie" zaprezentował się znany już z filmów prezentowanych w kategorii ANIMACJE... Jacek Kościuszko. Jego SHAKERLEG to wywiad z ulicznym nowojorskim perkusistą, który swego czasu miał okazję występować na scenie z Gun's and Roses. Kolejny, to SPOTKANIE Zdzisława Siwika, traktujący już o znacznie trudniejszym życiu. Dla Grześka, jednego z bohaterów filmu,który cierpi na porażenie mózgowe i jego niepełnosprawnych kolegów spotkanie na obozie rehabilitacyjnym jest najlepszym "koncertem" w życiu. Pomimo tego że życie dotknęło ich w bardzo szczególny sposób autor pokazał nam jak czerpią radość z najprostszych wydawałoby się sytuacji. W filmie BIEGIEM w dość szczególny, oryginalny sposób Jacek Szymański przedstawił emocje towarzyszące wyścigom konnym. I był to dokument na pewno różniący się od pozostałych jednak czegoś w nim jakby zabrakło. może po prostu puenty?

Największe uznanie wśród zielonogórskiej publiczności zdobył jednak Marek Kosowiec filmem DOM KULTURY. Autor przedstawił w nim ludzi zagubionych, zepchniętych na margines  życia społecznego, bez pracy, rodzin. Obnażył ich słabości, ale i pozwolił mówić o marzeniach, pragnieniach,żalach... Kosowiec pozwolił ludziom, którzy zagubili własną przeszłość i na własne życzenie stracili przyszłość pozwolił na swoistą spowiedź. Wkrótce zobaczymy jak bardzo wybór zielonogórskiej publiczności różnił się od wyborów w Białęj Cerkwi, Gubinie, Glasgow, Tranowie i Zgorzelcu... 

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356