FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


"W CIEMNOŚCI" HOLLAND PO OSCARA?
Z kraju
Najnowszy film Agnieszki Holland "W ciemności" o Żydach i Polakach ze Lwowa chroniących się w kanałach przed Niemcami jest polskim kandydatem do Oscara. Wszędzie, gdzie go wyświetlano, zyskiwał entuzjastyczne recenzje. - To najciekawszy film o Holokauście - przekonuje jego producent Juliusz Machulski. Krystyna Chiger, jako 7-latka spędziła rok w kanałach, w ciemności.
Swoją historię po latach opisała, a Agnieszka Holland przeniosła ją na ekran. Tytuł przenosi nas do podziemia, do kanałów lwowskiego getta. 21 ukrywających się Żydów postanowił nie wydać, a potem im pomóc lwowski złodziej i uliczny rzezimieszek Polak Leopold Socha (grany przez Roberta Więckiewicza). Przed wojną kradł Żydom, w czasie wojny Niemcom - dla Żydów. Agnieszka Holland już przed laty chciała zrobić taki film. O postaci niejednoznacznej, wcale nie heroicznej, ocierającej sie o antysemityzm, ale z jakichś wewnętrznych, ludzkich pobudek dążącej ku dobru.


Na wiele języków

Wielkie znacznie w filmie ma miejsce akcji. Lwów był wyjątkowy. To nie było miasto i to nie był region, który sprzyjał kontaktom, wzajemnej pomocy i solidarności. Na ulicach panowała wzajemna nieufność. Wielonarodowość w filmie oddaje wprost wielość języków. Każdy mówi w swoim, bo i aktorzy pochodzą z różnych krajów. Słyszymy więc polski, ukraiński, niemiecki i jidysz.- Gdyby był grany po angielsku i grałby w nim Ewan McGregor to byłby kolejny film o Holokauście, a tak być może mamy najciekawszy film o Holokauście, najbardziej prawdziwy film o Holokauście - uważa Juliusz Machulski.

Po Oscara

Film realizowano w Berlinie, Lipsku, Łodzi, Warszawie i Piotrkowie Trybunalskim. Na festiwalu w Toronto przyjęto go owacjami na stojąco. Przekaz uznano za cierpki, nienachalny, amerykańska prasa przyrównała nawet narrację do współczesnego horroru.

Żydzi - pisali krytycy - nie są jedynie budzącymi litość postaciami.

"W ciemności" jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego. Film do szerokiej dystrybucji w Polsce trafi w styczniu 2012.

Fotoreportaż z planu w Fabryce Norblina

Filmowa Góra za www.tvn24.pl

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 106