FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Paszporty Polityki w kategorii Film - nominacje
Z kraju

Po raz 19 tygodnik Polityka nagradza artystów, którzy mają już znaczące osiągnięcia, ale najlepsze lata jeszcze przed sobą. Przyznawane Paszporty są symbolicznym dokumentem tożsamości, zwracającym uwagę na twórców utalentowanych, poszukujących, odważnych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego odbiorcy. Paszporty przyznaje redakcyjna Kapituła lecz jest to jednocześnie nagroda, którą wspiera autorytet polskiej krytyki.

Nominacje powstają bowiem na podstawie rekomendacji zgłoszonych przez kolegów z innych redakcji (każdy z 10 krytyków zgłasza po trzy propozycje). Trzy osoby, które otrzymały najwięcej wskazań, dostają oficjalną nominację do nagrody. Nagrody przyznawane są w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka rozrywkowa, literatura. Od kilku lat przyznawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury, który trafia w ręce mistrza, autorytetu, wychowawcy.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku naszą nagrodę otrzymali: Paweł Sala (Nagroda za film „Matka Teresa od kotów"), Paweł Demirski i Monika Strzępka (teatr), Ignacy Karpowicz (Nagroda za powieść „Balladyny i romanse"), Macio Moretti (muzyka popularna), Wioletta Chodowicz (muzyka poważna), Wojciech Bąkowski (sztuki wizualne), zaś honorowy tytuł Kreatora Kultury otrzymał Tadeusz Różewicz.

Jako pierwsze ogłoszone zostały nominacje w kategorii FILM:

  • Rafael Lewandowski za reżyserię filmu „Kret"
    Rafael Lewandowski urodził się w 1969 r. w Reims, w polsko-francuskiej rodzinie. (Jego ojciec, malarz, wyjechał z Polski w 1966 r.). Studiował na paryskiej Sorbonie, gdzie zdobył licencjat na wydziale studiów kinematograficznych. Następnie uzyskał dyplom na wydziale reżyserii francuskiej państwowej szkoły filmowej Le Femis. Autor wielu dokumentów, m.in. „Cela" (1996 r.), „Cień na duszy" (1998 r.), „Audiences" (2000 r.) oraz „Piosenka i życie" (2006 r.), filmu opowiadającego o dzieciach działaczy Solidarności, m.in. o synu stoczniowca i córce górnika zabitego w kopalni Wujek. „Kret" jest jego debiutem w fabule. Reżyser wyznał w jednym z wywiadów, że chciałby w kolejnym filmie opowiedzieć, jak to jest być Polakiem poza Polską.
  • Greg Zgliński za reżyserię filmu „Wymyk"
    Greg Zgliński urodził się w 1968 r. w Warszawie. Studiował w Australii i Szwajcarii, ukończył wydział reżyserii w łódzkiej szkole filmowej. W latach 1978–92 mieszkał w Szwajcarii, za film krótkometrażowy „Przed zmierzchem" dostał nagrodę tamtejszego ministerstwa kultury i sztuki. Nakręcił też m.in. średniometrażowy film „Na swoje podobieństwo" (2001 r.). Debiutował w fabule obrazem „Cała zima bez ognia" (2004 r.), opowiadającym o szwajcarskim farmerze i jego żonie, przeżywających śmierć córki, oraz o uciekinierce z Kosowa. „Wymyk", jego drugi film, uznany został za najlepszy debiut reżyserski na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (recenzja – s. 74). Jest także producentem, scenarzystą, montażystą i kompozytorem muzyki filmowej. W czasie pobytu w Zurychu był liderem, gitarzystą i basistą w zespołach rockowych.
  • Adrian Panek za reżyserię filmu „Daas"
    Adrian Panek urodził się w 1975 r. w Warszawie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jest absolwentem reżyserii Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy. Wpływ na jego sposób widzenia kina wywarł Filip Bajon, z którym współpracował przy „Fundacji" jako asystent reżysera i „Ślubach panieńskich" jako drugi reżyser. Samodzielnie zrealizował krótkie formy: „Męczeństwo Mariana" (2006 r.) i „Moja biedna głowa" (2009 r.). Realizował również wideoklipy i reklamy telewizyjne. Pokazywane na ostatnim festiwalu w Gdyni „Daas" (2011 r.) uznane zostało przez krytykę za jeden z najoryginalniejszych debiutów ostatnich lat. 


Obejrzyj jak Janusz Wróblewski opowiada o nominowanych do Paszportu POLITYKI 2011 w kategorii FILM.


Uroczyste ogłoszenie laureatów nastąpi podczas Gali w Teatrze Wielkim-Oprze Narodowej w Warszawie w dniu 17 stycznia 2012 roku. Gala będzie transmitowana przez TVP2.

Filmowa Góra za http://portalkatowicki.pl 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 73