FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Kino duńskie w 9 miastach Polski
Z kraju
Fundacja Filmowa Warszawa wraz z Ambasadą Danii, Duńskim Instytutem Filmowym oraz Duńską Radą Sztuki zapraszają na Przegląd Współczesnego Kina Duńskiego.W ramach przeglądu, który rozpocznie się 22 maja w warszawskim kinie Alchemia, zaprezentowane zostaną zarówno filmy do tej pory niewyświetlane w Polsce, jak i również najważniejsze tytuły, które publiczność mogła docenić w latach ubiegłych.
Widzowie obejrzą cztery tytuły premierowe m.in. "Białą noc" Jannika Johansena, reżysera trzykrotnie nominowanego do nagrody najlepszego filmu duńskiego. Na ekranie również "Tuż po weselu" oraz jeden z najczęściej nagradzanych filmów duńskich (26 nagród międzynarodowych i 8 innych nominacji!): "Sztuka płakania".
W następnych tygodniach przegląd pojawi się w kolejnych miastach i wybranych kinach studyjnych.

KINA
22-24.05. 2009 - WARSZAWA - Kino Alchemia
28-31.05. 2009 - KNURÓW - Kino Scena KULTURA
29.05-05.06.2009 - KROSNO - Art Kino
04-07.06.2009 - NOWY SĄCZ – Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”
12.06-18.06.2009 - CZĘSTOCHOWA - Ośrodek Kultury Filmowej
19-26.06.2009 - POZNAŃ - Kino Muza
19-26.06.2009 - SKIERNIEWICE - Kino Polonez
26.06-02.07.2009 - KATOWICE - Kino Światowid
26.06-02.07.2009 - KRAKÓW - Kino Mikro

PROGRAM POKAZÓW:

BIAŁA NOC - reż. Jannik Johansen / 2007 / 100 min/ dramat
Premiera!
Ulrich jest dobrze sytuowanym pracoholikiem w średnim wieku. Piękny apartament i piękna kobieta u jego boku wydają mu się tak naturalne, jak oddychanie. Kiedy Ulrich stanie się sprawcą tragicznego wypadku, przyjdzie czas na przemyślenia o moralności, zbrodni i karze. Główny bohater błądzi jak we mgle, zastanawiając się nad swoją winą i walcząc z podszeptami ukochanej, która bagatelizuje sytuację. Film nakręcono w pięknej scenerii wysmakowanych duńskich wnętrz.

ZA PRZYZWOLENIEM - reż. Paprika Steen
/ 2007 / 95 min / komedia
Premiera!
Jan to najbardziej przeciętny członek załogi promu kursującego między Danią a Szwecją. Niezadowolony ze swego życia, podchodzi do pasażerów i przepisów z przesadną skrupulatnością. Koledzy z pracy z niepokojem obserwują kolejne sińce pojawiające się na twarzy Jana. Ich małomówny kolega skrywa niewątpliwie jakąś tajemnicę. Pewnego dnia Jan poznaje dwóch "damskich bokserów" – mechaników samochodowych. Gdy Ci zaprzyjaźnią się z żoną Jana, nic już nie będzie takie jak dawniej.

CHCĘ DO DOMU - reż. Lone Scherfig /2007/ 100 min /komedia
Premiera!
Na małe, senne duńskie miasteczko spada, jak grom z jasnego nieba, wiadomość o człowieku biegającym nocą nago. Skłócona dotąd społeczność jednoczy się, by znaleźć wspólnego wroga i przywrócić porządek. Okazuje się, że wbrew waśniom, mieszkańcy miasteczka mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Przyjemna komedia autorki "Włoskiego dla początkujących" i "Wilbur chce się zabić" - o zaufaniu, wspólnocie i miłości.

ECHO - reż. Anders Morgenthaler / 2007 / 80 min / dramat
Premiera!
Simon jest policjantem, który w związku z niedawnym rozwodem, stracił prawo do opieki nad sześcioletnim Louiem. W akcie desperacji policjant porywa swojego synka i zabiera go na wieś, do opuszczonego domu letniego. Ojciec chce spędzić z synem ostatnie wspólne wakacje. Niespodziewanie w Simonie odżywają wspomnienia z jego własnego dzieciństwa. Okazuje się, że policjant nie uporał się z duchami przeszłości. Doskonała kreacja aktorska Kima Bodnii, znanego z filmu "Pusher".

SZTUKA PŁAKANIA - reż. Peter Schønau Fog /2006 / 106 min / dramat
Życie jedenastoletniego Allana nie jest łatwe. Jego rodzice już dawno przestali zajmować się swoim małym sklepem, nocami słychać tylko cichy płacz ojca rodziny, który nie ma nawet siły walczyć o własny kawałek kołdry. Matka chłopca próbuje przejść przez życie, zażywając środki nasenne, czternastoletnia siostra poszukuje normalności poza domem. Allan nie wie, jak wygląda życie w innych rodzinach, ale stara się zrobić wszystko, żeby uszczęśliwić swoich bliskich. Sztuka płakania to film oparty na motywach powieści Sztuka płakania Erlinga Jepsena. Przejmująca, pełna czarnego humoru opowieść o dziecięcym świecie i trudnym dorastaniu w hermetycznej jutlandzkiej społeczności.

BRACIA - reż. Susanne Bier /2006/ 110 min / dramat
"Bracia" to film, który niejako pod przykrywką historii o powikłanych stosunkach rodzinnych, mówi o czymś dużo poważniejszym i bardziej uniwersalnym; jednym z tematów jest wojna i to, jak ją postrzegamy. Wojna to zjawisko na tyle odległe, aż abstrakcyjne, jednak z drugiej jednak okazuje się, że jest bliżej nas, niż moglibyśmy się spodziewać - może mieć wielki wpływ na życie, choć teoretycznie bezpośrednio nam nie zagraża. "Bracia" to również opowieść o nietrwałości naszych charakterów oraz kondycji miłości w dzisiejszym świecie: to, kim jesteśmy, zależy od okoliczności, w jakich się znajdujemy, drobne rzeczy potrafią ludzi łączyć, a wielkie – dzielić.

TELENOWELA - reż. Pernille Fischer Christensen / 2006 /103 min / dramat
Telenowela to pełnometrażowy debiut Pernille Fischer Christensen. Jest to również pierwszy pełnometrażowy film zrealizowany dzięki nowemu programowi Duńskiego Instytutu Filmowego – Nowe Kino Duńskie (New Danish Screen.) Celem tego projektu jest wspomaganie i rozwijanie formalnego języka filmowego duńskiej kinematografii.
Charlotte właśnie zostawiła swojego chłopaka Kristiana. Jej nową sąsiadką jest transseksualna Veronica, która całymi dniami ogląda ze swoim pieskiem amerykańskie telenowele, maluje usta błyszczykiem i goli wszelkie ślady męskości ze swojej twarzy i nóg. Pewnego dna próba samobójcza Veroniki, jej głodny pies, amerykańskie telenowele i nowe zasłony w mieszkaniu Charlotty stają się elementami niemożliwego, niewyobrażalnego romansu. Czy wielka miłość może zaprzeczyć logice płci i połączyć dwie spragnione uczuć ludzkie istoty?

TUŻ PO WESELU - reż. Susanne Bier /2006 / 120 min/ dramat
Jacob Petersen, pełen ideałów dyrektor upadającego sierocińca w Indiach, poświęcił życie opiece nad porzuconymi na ulicach dziećmi. Kiedy nad sierocińcem zawisła groźba likwidacji, Petersen dostaje niezwykłą ofertę pomocy. Nieznany duński biznesmen Jorgen, proponuje mu dotację w wysokości 4 milionów dolarów. Istnieje jednak pewien dziwny warunek; Jacob musi nie tylko wrócić do Danii, musi również wziąć udział w ślubie córki swego darczyńcy. Wesele okazuje się przełomowym momentem, swoistym łącznikiem pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością. Jacob staje w obliczu największego dylematu w swoim życiu.
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 391