FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Kwiat Pustyni i Waris Dirie na Finale Filmowej Góry

Już 27 sierpnia 2011 w sobotę  o godzinie 15.00 w Teatrze Lubuskim podczas Finału Festiwalu FILMOWA GÓRA  będziemy mogli uczestniczyć w specjalnej projekcji filmu KWIAT PUSTYNI oraz spotkać się z WARIS DIRIE, bohaterką i autorką książki pod tym samym tytułem. W trakcie projekcji i spotkania poruszymy jeden z problemów współczesnego świata niedostrzeganych na codzień, a wszystko to za sprawą nowego cyklu Festiwalowego - Innego Wymiaru Kina . Co roku w ramach Innego Wymiaru Kina na Festiwalu będzie obecnych kilka wybranych filmów, poruszających aktualne problemy, również w skali światowej.


  wywiad Kingi Rusin z Waris Dirie


Filmy te będą powiązane tematycznie z szerszą dyskusją współorganizowaną przez Fundację KOMBINAT KULTURY i partnerów projektu. Chcielibyśmy, aby w ramy tych pokazów, prezentacji i dyskusji urzeczywistniła się idea kina w pewien sposób interaktywnego, nie kończącego się po wyświetleniu napisów końcowych filmu, lecz trwającego w pamięci i zmuszającego do odpowiedzi na pytania, które często widz będzie zadawał sam sobie. Aby to ułatwić filmy będą połączone z panelami dyskusyjnymi, gdzie prezentować problematykę będą zaproszeni goście, w tym twórcy związani z danym filmem.W roku 2011 proponujemy specjalny pokaz filmu pt. "Kwiat Pustyni" i poruszenie związanej z filmem tematyki: łamanie praw kobiet w afryce poprzez obrzezanie", przy wsparciu twórców filmu jak i instytucji czy organizacji zajmujących się problematyka zawartą w filmie. "Kwiat Pustyni" miał swoją premierę w Polsce dwa lata temu, jest już dostępny na nośnikach cyfrowych i w wypożyczalniach, jednak wymowa filmu się nie zestarzała i wciąż jest aktualna.

Waris Dirie pochodzi z muzułmańskiej rodziny, z plemienia nomadów. Jej imię oznacza "pustynny kwiat". Jej siostra i dwie kuzynki zmarły wskutek tradycyjnego obrzezania. Uciekła z domu z powodu nakazu małżeństwa z sześćdziesięcio jednoletnim mężczyzną. Przebywała u rodziny w Mogadiszu, a następnie w domu wuja w Londynie jako służąca. Tam odkryta przez jednego z najsłynniejszych fotografów mody Terence'a Donovana. Dzięki niemu w roku 1987 znalazła się na okładce kalendarza Pirelli. Po tym wydarzeniu kariera Waris jako modelki nabrała tempa. Wzięła udział w dziesiątkach kampanii reklamowych, m.in. Chanel, Revlon, Levi's czy L'Oréal. Była gwiazdą wybiegów Mediolanu, Londynu, Nowego Jorku i Paryża. Jej zdjęcia zdobiły okładki najważniejszych magazynów mody: Elle, Vogue czy Glamour.

W roku 1997 udzieliła przełomowego wywiadu do Marie Claire, w którym opowiedziała o tym jak została obrzezana w wieku 5 lat. W tym samym roku Waris Dirie została ambasadorem ONZ i rozpoczęła walkę o zniesienie rytuału obrzezywania kobiet w krajach trzeciego świata.


Krótki dokument na temat obrzezania kobiet film zawiera sceny brutalne

Inny Wymiar Kina jest nowym cyklem Festiwalu KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA mającym za zadanie sprowokować, pobudzić widza do zwrócenia uwagi na ważne, często niedostrzegane aspekty życia. Poprzez prezentację twórczości poruszającej często niezauważane no co dzień, problemy współczesnej Polski i współczesnego świata, widz będzie miał okazję nie tylko uczestniczyć w filmowych projekcjach, ale również zaznajomić się lub zgłębić swoją wiedzę na tematy poruszane w cyklu. Dzięki możliwości włączenia się do dyskusji z twórcami prezentowanych filmów oraz organizacjami i osobami zaangażowanymi w rozwiązywanie przedstawianych problemów, widz będzie miał okazję współuczestniczenia w prezentacji nieznanych aspektów życia we współczesnym świecie oraz do wniesienia własnych uwag instytucjom i podmiotom zajmującym się daną problematyką.

Inny Wymiar Kina podczas tegorocznego finału Filmowej Góry rozpoczniemy 27 sierpnia w piątek w głównej sali Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Rozpoczniemy o godzinie 12:00 od pokazu filmów dokumentalnych i debaty na temat problemu jakim jest łamanie praw kobiet w Afryce poprzez obrzezanie.


O godzinie 15.00 natomiast wspólnie obejrzymy film Sherry Hormann "Kwiat Pustyni". Zaraz po nim będziemy mieli możliwość spotkania z Waris Dirie autorką powieści "Kwiat Pustyni", na której to podstawie został wyreżyserowany film.Pisarka obecnie mieszka w Polsce, w Gdańsku, i, co nie wszyscy wiedzą, oparła swoją powieść na wątkach autobiograficznych. Niewątpliwie możliwość spotkania się twarzą w twarz z autorką książki pozwoli nam głębiej spojrzeć na problem dotykający nie tylko kobiety w Afryce, ale występuje w wielu zakątkach świata, niekoniecznie wszędzie równie mocno nagłośniony.


Bilety/cegiełki na projekcję filmu KWIAT PUSTYNI w cenie 10 zł, będą do nabycia od
poniedziałku (22.08.2011 od godz.14.00) w następujących punktach:

klubie "4 Róże dla Lucienne", Zielona Góra, Stary Rynek 17, tel.(68) 325 50 93

ogródku letnim "4 Róż...", Zielona Góra, Stary Rynek 13

księgarni muzycznej MUZ-ART,  Al. Niepodległości 12, tel. (68) 324 63 13


Galerii BWA, al.Niepodległości 19, tel. (68) 325-37-26

Cała kwota ze sprzedaży biletów/cegiełek zostanie
przeznaczona na działalność Fundacji Kwiat Pustyni

Podczas Gali odbędzie się koncert-benefis z okazji 70-lecia Janusza Muniaka, jednej z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. Janusz Muniak wystąpi razem ze swoim quartetem. Organizatorami festiwalu są Fundacja Rozwoju Kultury Kombinat Kultury i klub "4 Róże dla Lucienne".

Janusz Muniak, saksofonista,ur. 3 czerwca 1941 r. w Krakowie, to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. Absolwent krakowskiej średniej szkoły muzycznej. Zadebiutował już w 1960 roku w lubelskim zespole Witolda Miszczaka. Zespół okazał się dobrą szkołą jazzowego grania: Muniak został zauważony i zaproszony do zespołu Tomasza Stańki - Jazz Darings. Sukcesem okazał się dla muzyka występ w 1964 r. z kwintetem Andrzeja Trzaskowskiego na festiwalu Jazz Jamboree. W 1967 r. powrócił do kwintetu Tomasza Stańki.

Koncerty z zespołem Stańki nie przeszkodziły Muniakowi we współpracy z m. in. Krzysztofem Komedą, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego (Studiem Jazzowym PR, SPPT Chałturnik) i kwartetem Jana Jarczyka. Dopiero po kilku latach, jako w pełni ukształtowany muzyk zdecydował się prowadzić własne zespoły.

W roli lidera wystąpił po raz pierwszy w 1976 r. z autorskim Kwintetem, do którego pozyskał zdolnych muzyków młodego, jazzowego pokolenia: perkusistę Jerzego Bezuchę, gitarzystę Marka Blizińskiego, basistę Andrzeja Dechnika i pianistę Pawła Perlińskiego. Po kilku sezonach (w 1979 roku) Muniak utworzył autorski kwartet (z gitarzystą Jarosławem Śmietaną). Standardowy kwartet stał się dla saksofonisty możliwością realizacji najbardziej karkołomnych, jazzowych aspiracji.

Przez zespoły Muniaka "przewinęli się" najwybitniejsi polscy jazzmani: basiści - Andrzej Cudzich, Antoni Dębski, Paweł Jarzębski, Zbigniew Wegehaupt, perkusiści - Bogdan Kierach, Michał Miśkiewicz, Jacek Pelc, Krzysztof Zawadzki, pianiści - Włodzimierz Pawlik, Wojciech Puszek. Ale Muniak był także artystą, z którym często i chętnie współpracowali także zagraniczni jazzmani: perkusiści George Bruckner, Dirk A. Dhonau, trębacze - Don Cherry, Freddie Hubbard, saksofoniści - Hank Mobley i Charlie Ventura oraz pianiści - Hank Jones, Gerd Schuller. Równie interesujące okazały się projekty Muniaka realizowane z młodymi muzykami: Leszkiem Możdżerem, Michałem Miśkiewiczem, Darkiem Oleszkiewiczem. 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 183