FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmożarcie animowane i eksperymentalne

Menu najbliższej wieczerzy dla Filmożerców przeznaczone jest dla miłośników animacji i niespodzianek.  Do pokazu wybraliśmy najciekawsze filmy w kategorii Animacja i Film Eksperymentalny”, jakie prezentowane były w ciągu trzech ostatnich edycji Filmowej Góry.


(Filmożarcie - Dni Konsumpcji Filmowych:

Klub 4 Róże dla Lucienne, środa 21 kwietnia,godz.18.30, wstęp wolny!)                         

Celowo jednak wyselekcjonowaliśmy jedynie  filmy animowane, konkursowy „...Eksperyment„ zostawiając na inna okazję. No może z małym wyjątkiem. Będzie to film Krzyszofa Gawałkiewicza „Tak, się Pije” będący dynamicznym kolażem filmowym składającym się z kilkuset, a może nawet kilku tysięcy zdjęć fotograficznych. Gawałkiewicz jest jednym z filmowców Sky Piastowskie, którzy zostali szczególnie wyróżnieni (za zdjęcia, wraz z Piotrem Materną) w werdykcie Jury Konkursu Kina Niezależnego ubiegłorocznej edycji FPFF w Gdyni,  przyznającemu filmowcom z Zielonej Góry Grand Prix za film „Osiem w Poziomie”. za zdjęcia wraz z Piotrem Materną) Ta dwuminutowa impresja pomimo, że jest bardzo nietypowym dla Gawałkiewicza obszarem autoprezentacji doskonale nadaje się na łącznik pomiędzy „Animacją...”, a e k s p e r y m e n t e m, czyli niespodzianką przygotowaną specjalnie dla Filmożerców. O czym za chwilę...

W opisie kategorii konkursowej Filmowej Góry Animacja i Film Eksperymentalny czytamy:

„Filmowym grzechem byłaby próba narzucenia jakichkolwiek ograniczeń filmowcom, którzy dla zobrazowania swoich najbardziej surrealistycznych wizji, z podziwu godną swobodą, potrafią wykorzystać każdą formę prezentacji filmowej. Zarówno animację komputerową, jak i poetycką etiudę, tak teledysk, jaki fabułę czy dokument. Nie śmielibyśmy w jakikolwiek sposób ograniczać potencjału twórczego, tych którzy dla uzyskania oryginalnego i mocnego efektu na ekranie, nauczyli się wręcz artystycznie żonglować najbardziej wymyślnymi technikami przekazu medialnego. Widza natomiast pozyskują poprzez swobodne narzucanie swoim dziełom dowolnego charakteru - żartobliwej animacji jak i filmowemu performance, natchnionej ideologicznie projekcji, jak i abstrakcyjnym kolażom video. Cóż, laikom może się wydawać, że propagujemy artystyczny anarchizm w kinie, ale my wiemy, że nie zbadane do końca obszary postrzegania gwarantują podwójną dawkę doznań.”

Biorąc pod uwagę ostatnie lata niezwykle dynamicznego rozwoju twórczości autorów polskich filmów animowanych młodego pokolenia, to na najbliższym Filmożarciu czeka nas szczególnie smaczny kąsek.  

Zobaczymy między innymi:

Druga Zmiana reż. Tomasz Pawlak
Ostatnia Podróż Profesora Igreka reż. Tomasz Pawlak
Po Drugiej Stronie Kobiety są Piękniejsze reż. Tomasz Pawlak
Przypadek Marka K. reż. Tomasz Pawlak
Poszukiwacze Zaginionej Ławki reż. Tomasz Pawlak
Drzewo reż. Michał Mróz
Fabryka Urojeń reż. Piotr Dworaczyński
Grzyby Burzy reż. Jan Steliżuk
Tak się Pije real. Krzysztof Gawałkiewicz


To tyle jeśli chodzi animacje prezentowane podczas Filmowej Góry. Eksperyment zostawiliśmy na deser. I mimo, że nie wiele będzie on miał wspólnego z naszą kategorią, to smak jego wykwintny zaiste będzie. Zobaczymy bowiem  zwycięzcę pierwszego w Polsce Telewizyjnego Festiwalu Kina Niezależnego. Filmy konkursowe oglądali i oceniali widzowie Telewizji Przewodowej Zielona Góra, a sam festiwal redakcja TPZG zorganizowała  w ścisłej współpracy z grupą Sky Piastowskie. Zielonogórski festiwal telewizyjny, miał co prawda tylko jedną odsłonę, jednak odbył się dobre parę lat  wcześniej(!), niż ten powszechnie znany z telewizji publicznej. Propagowany i  powszechnie uznawany za „pierwszy telewizyjny festiwal filmowy”.

Skoro już, tak podkręciliśmy nasze apetyty, to niech tytuł filmu pozostanie niespodzianką. Może tylko warto dodać, że jest to film fabularny w którym jedną z głównych ról odgrywa nie kto inny, jak sam Krzysztof Globisz.

Uwaga! Jeśli, ktoś poda tytuł tego filmu i autora, tuż przed jego projekcją, otrzyma od nas specjalną nagrodę, która zostanie mu wręczona przez samego  Bodo Koxa.

Ze względu na tragiczne wydarzenie ostatnich dni w Polsce zmieniliśmy menu najbliższego Filmożarcia.   
Filmową wieczerzę z Bodo Koxem przesunęliśmy na 19 maja. Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło, bo zamian za to w następnym miesiącu zaproponujemy miłośnikom młodego kina o jedno Filmożarcie więcej niż zwykle. Dzień przed wizytą żywej legendy polskiego offu rodem z Wrocławia  zapodamy „Kuchnię Rosyjską” na którą już teraz zapraszamy.
Będzie, to wydanie specjalne kolacji dla Filmożerców  z okazji Tygodnia Kultury Rosyjskiej, jaki  w maju organizują studenci drugiego roku Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Nie trzeba dodawać, że danie główne będą stanowiły filmy zrealizowane przez młodych reżyserów zza naszej wschodniej granicy. I, tak zobaczymy m.in. produkcje rosyjskiej części międzynarodowej grupy filmowej NUR. Program szczegółowy wkrótce.
Na Filmożarcie po rosyjsku zapraszamy we wtorek 18 mają. Godzina i miejsce projekcji pozostaje bez zmian.

Filmożarcie – Dni Konsumpcji Filmowych
Każda środa, 4 Róże dla Lucienne, godzina 18.30, wstęp wolny.

organizatorzy: Fundacja Rozwoju Kultury “Kombinat Kultury”, Zielonogórski Klub Fantastyki „Ad Astra”, Urząd Miasta Zielona Góra, Uniwersytet Zielonogórski, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Zielonogórski Portal Studencki – Uzetka.pl, Radio Index, Gazeta Lubuska, portal Moje Miasto mmzielonagora.pl, www.studionagram.com., PULS, Tydzień Lubuski, Pizzeria Pi, Domain Menada





 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:





Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 95