FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


„Henio, Idziemy na Widzew” podbija publiczność w Kijowie

Wyprodukowany przez Szkołę Andrzeja Wajdy film Michała Jóźwiaka „Henio, idziemy na Widzew” otrzymał Nagrodę Publiczności na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka w Kijowie.  Dokument Michała Jóźwiaka otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalu w Kijowie, gdzie prezentowane są filmy poruszające kwestię praw człowieka. Widzowie docenili ten film spośród 31 innych filmów m.in. z Austrii, Danii, Wielkiej Brytanii, Izraela, Finlandii.

Bohaterem filmu „Henio, idziemy na Widzew” jest Marcin – niewidomy masażysta pracujący w łódzkim klubie piłkarskim, który zabiera swojego kilkuletniego syna Henia na mecze Widzewa. Pokazuje mu swoją pracę i świat kibiców. Henio ma słaby wzrok i podobnie jak ojciec może przestać widzieć. Marcin przygotowuje go do dorosłego życia.  Film został zrealizowany w ramach Kursu Dokumentalnego w Szkole Andrzeja Wajdy.

„Henio, idziemy na Widzew” był wielokrotnie pokazywany i nagradzany na prestiżowych festiwalach w kraju i zagranicą. Do najważniejszych wyróżnień należy Nagroda dla Najlepszego Polskiego Dokumentalnego Filmu Krótkometrażowego na festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2008 roku; obraz Jóźwiaka otrzymał również dyplom i statuetkę Don Kichota na rosyjskim festiwalu KINOPROBA, Trzecią Nagrodę na międzynarodowym festiwalu „The Way We Live!” (Monachium 2009) oraz na krakowskiej „Etiudzie & Animie” (Brązowy Dinozaur).

Zielonogórscy filmożercy mieli okazję obejrzeć film podczas jednego ze spotkań Dni Konsumpcji Filmowych na którym odbywała się retrospektywa festiwalu partnerskiego Filmowej Góry - Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Off Cinema ", na którym to film Jóźwiaka zdobył w 2008 roku "Brązowy Zamek".

Ukraiński festiwal, którego 7. edycja zakończyła się na początku kwietnia, prezentuje filmy o tematyce mającej na celu promowanie otwartego dialogu społecznego, poszanowania praw człowieka i godności, panowanie sprawiedliwości na Ukrainie i w innych krajach. Organizatorzy oceniają zarówno kunszt artystyczny pokazywanych filmów jak i przedstawiane treści.

Film jest dostępny w serwisie filmowym www.docalliancefilms.com gdzie za niewielką opłatą można go ściągnąć w jednym z trzech dostępnych formatów.

Reżyser filmu – Michał Jóźwiak jest absolwentem Kursu Dokumentalnego oraz EKRANU – europejskiego programu dla profesjonalistów filmowych, prowadzonych w Szkole Wajdy.

Więcej na: www.wajdaschool.pl

HENIO, IDZIEMY NA WIDZEW
2008; dokument Reżyseria: Michał Jóźwiak
Zdjęcia: Małgorzata Szyłak Montaż: Jaromir Dziewic Dźwięk: Radosław Ochnio, Michał Robaczewski, Witold Zalewski
Kierownik produkcji: Anna Wydra
Produkcja: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy


 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356